S novými autobusy na CNG přibudou v Karlovarském kraji i čerpací stanice

S novými autobusy na CNG přibudou v Karlovarském kraji i čerpací stanice

17.5. - V Karlovarském kraji se zvýší počet čerpacích stanic na CNG. Souvisí to s nákupem nových autobusů na stlačený plyn (CNG), které by měly v Karlovarském kraji jezdit od příštího roku. Kvůli tankování bude třeba počet čerpacích míst zvýšit, řekl krajský zastupitel Jan Bureš, který má nákup nových autobusů pro linkovou dopravu v kraji na starosti.

V současné době jsou v Karlovarském kraji čtyři čerpací stanice na CNG od společnosti Innogy, se kterou kraj jedná o dodávkách plynu pro autobusy. Čerpací stanice jsou v areálu Dopravního podniku Karlovy Vary, v Chebské ulici v Karlových Varech, další v Chebu v Tovární ulici a ve Svatavě v Kraslické ulici. "Nyní jednáme o vybudování další čerpací stanice v Bochově, v areálu Údržby silnic Karlovarského kraje. A další by mohla vzniknout ve Velké Hleďsebi, také v areálu krajských údržbářů," popsal Jan Bureš.

Jde o to, aby autobusy na stlačený plyn nemusely jezdit tankovat do vzdálenějších míst, čímž by rostly provozní náklady. Podle opozičního zastupitele Martina Hurajčíka se zákazem spalovacích motorů by neměly být zakázány motory na plyn. Předpokládá proto, že část motoristů bude místo elektrických aut nebo aut na vodík volit variantu stlačeného plynu.

Karlovarský kraj by měl získat celkem 170 autobusů střední a malé velikosti. Zaplatí za ně téměř 1,3 miliardy korun, z toho 580 milionů by mělo jít z dotace. Podle Jana Bureše se autobusy už vyrábějí a první přebírky by měly být do konce května. "Zůstanou ale u výrobce, abychom je nemuseli někde skladovat, platit pojištění a podobně. Do kraje pak přijedou v prosinci a bude jich 150. Kvůli posunu termínů zakázky má výrobce u 20 autobusů možnost je dodat později. Možná to ale stihne," doplnil Jan Bureš.

Právě k začátku roku 2024 směřují i jednání o rozšíření čerpacích stanic na CNG tak, aby nové autobusy už mohly tankovat na bližších stanicích.

Karlovarský kraj rozhodl, že ve většině regionu bude provoz zajišťovat Dopravní podnik Karlovy Vary. V karlovarské městské firmě by kraj měl získat místo v dozorčí radě. To ve výsledku umožní přímé zadání zakázky. Jen pro oblast Bochovska, Toužimska a okolí Žlutic budou dopravu novými autobusy zajišťovat menší místní dopravci.

(čtk)

Foto: Betonbau

spinner