Prostějovské zastupitelstvo schválilo vyšší příspěvek na dopravu

Prostějovské zastupitelstvo schválilo vyšší příspěvek na dopravu

7.11. - Prostějovské zastupitelstvo schválilo návrh hejtmanství na více než zdvojnásobení příspěvku města na zajištění dopravní obslužnosti v Olomouckém kraji. Zatímco od roku 2015 samosprávy přispívaly na veřejnou autobusovou a železniční dopravu ročně 70 Kč za každého obyvatele ročně, tak záměr krajského úřadu počítá od příštího roku se zvýšením poplatku na 150 Kč.

Prostějov letos na dopravní obslužnost v kraji přispěl třemi miliony Kč a v příštím roce se částka podle propočtů radnice zvýší na 6,5 milionu. "Město Prostějov je součástí Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje a jako takové má jistá práva a výhody, ale také povinnosti. Takovou povinností je každoroční vklad příspěvku na zmíněné zajištění dopravní obslužnosti Olomouckého kraje," komentoval návrh na zvýšení příspěvku primátor František Jura.

Zastupitelé schválili dodatek ke smlouvě, na jejímž základě Prostějov přispívá na dopravní obslužnost v Olomouckém kraji. "Jde vlastně o jakýsi princip solidarity s menšími obcemi, které by si samy dopravní obslužnost zajistit nedokázaly. Proto jsou tu příspěvky větších měst, které možnost dopravní obslužnosti malým obcím takto umožňují," uvedla primátorova náměstkyně Alena Rašková. Podle ní je Prostějov přirozeným centrem okolního regionu.

Někteří opoziční zastupitelé před hlasováním upozornili na to, že nemají k dispozici přesnou kalkulaci, proč je poplatek na dopravní obslužnost více než zdvojnásoben. "Nevíme, jak se dospělo k této částce. Nemáme data," řekl Petr Kapounek.

Zvýšení příspěvku na dopravní obslužnost v Olomouckém kraji v září schválilo krajské zastupitelstvo. Hejtman Ladislav Okleštěk návrh zdůvodnil tím, že dopravní obslužnost kraje se v posledních letech "extrémně navýšila" a hejtmanství na ni ročně přispívá částkou 1,1 miliardy Kč. "Dnes je velké množství spojů, které obce vyžadují pro své občany zajistit. To jsme poznali při změně jízdných řádů," uvedl.

Více než zdvojnásobení příspěvku na dopravní obslužnost budou postupně schvalovat také radní a zastupitelstva v Olomouci, Přerově a dalších městech a obcích. Hejtmanství vypočítalo, že díky zdvojnásobení poplatku by se součet ročních příspěvků měst a obcí na veřejnou linkovou dopravu zvýšil o 42,5 milionu na téměř 80 milionů Kč.

(čtk)

Foto: Statutární město Prostějov

spinner