Praha 6 požaduje po DPP vybudovat ve stanici metra Hradčanská výtahy

Praha 6 požaduje po DPP vybudovat ve stanici metra Hradčanská výtahy

18.5. - Vedení radnice Prahy 6 požaduje po dopravním podniku (DPP), aby při plánované rekonstrukci stanice metra Hradčanská na lince A vybudoval na místě nové výtahy, které umožní nástup vozíčkářům či rodičům s kočárky. ČTK to včera sdělil mluvčí šesté městské části Marek Zeman. Bezbariérový vstup do stanice nyní na Hradčanské chybí. Kompletní opravu stanice má podnik nachystanou na konec příštího roku či začátek roku 2026. Stanice byla otevřena v srpnu 1978. Dopravní podnik se vznikem výtahů počítá, ale jejich stavbu musí koordinovat se Správou železnic (SŽ), která buduje trať na letiště, řekl vedoucí oddělení komunikace DPP Daniel Šabík.

"Stanice metra Hradčanská už jednou kompletní rekonstrukcí procházela v letech 1995 až 1996. I tehdy byla chyba, že se nestala stanice po rekonstrukci bezbariérová. Proto je zcela neakceptovatelné, aby nyní proběhla další rekonstrukce bez výstavby druhého vestibulu s bezbariérovými výtahy," uvedl radní Karel Matěj Hrubeš.

Výtahy by měly podle zástupců radnice vyústit do Dejvické ulice. Radnice chce zároveň dohlížet na to, aby podnik při rekonstrukci zábory pro staveniště směrem do Dejvic omezil na minimum. Významným omezením pro obyvatele bude podle radnice už to, že má být stanice uzavřena deset měsíců.

Přípravu projektu výstavby výtahů dopravní podnik koordinuje se Správou železnic a jejich projektovou přípravou železniční tratě z Prahy na Kladno. "S vyústěním výtahů se počítá v Dejvické ulici v blízkosti železniční stanice Praha–Dejvice. Definitivní umístění kiosků výtahů, výtahových šachet a přístupové chodby může DPP dokončit a připravit projektovou dokumentaci teprve po dokončení projektové dokumentace modernizace železniční tratě Praha–Kladno v příslušném úseku," uvedl vedoucí oddělení komunikace DPP Daniel Šabík.

Modernizace stanice má podle radnice, která je účastníkem řízení, začít ke konci příštího roku nebo začátkem roku 2026. Opravy zahrnou rekonstrukci nástupišť, vestibulu i výstupů z metra a podnik vymění eskalátory. Z vestibulu zmizí některé obchody, které nyní zakrývají původní umělecké reliéfy. Projekt opravy řeší také ochranu proti účinkům takzvaných bludných proudů. V současnosti podnik kompletuje dokumentace pro stavební povolení.

(čtk)

Ilustrační foto: DPP

spinner