Poptávka po taxi klesla o desítky procent, ubývají i řidiči

Poptávka po taxi klesla o desítky procent, ubývají i řidiči

19.3. - Současná krize kolem šíření koronaviru výrazně omezila poptávku po jízdách taxislužeb. V posledních dnech se jejich provoz snížil o vysoké desítky procent. Řada řidičů přestala jezdit úplně. Mnohé firmy proto kompenzují výpadky tržeb rozvozem jídla a zboží. Úřady dosud evidují dva případy taxikářů, kteří se koronavirem nakazili. Oba šoféři jezdící pro společnost Uber jsou ve vážném stavu.

„Cestuje se daleko méně, není už totiž ani moc kam,“ uvedl Jiří Kvasnička s AAA Taxi. Přesné vyčíslení úbytku zákazníků se podle něj složitě odhaduje, protože březen každoročně patří k obdobím, kdy se zájem zákazníků snižuje, ovšem ne tak výrazně jako nyní. Propad objednávek je odhadem nyní více než o polovinu nižší.

Vedle cestujících ubylo i řidičů, zejména těch, kteří jezdí pro jednu z alternativních služeb. Jejich pokles přiznal například Bolt. „Poptávka je logicky výrazně nižší, protože lidé nás často využívali na cesty z míst nebo z důvodů, které aktuálně podléhají karanténě. Já i mnozí z mých kolegů už v tyto dny ani nejezdíme, mimo jiné i proto, abych neohrožoval svojí rodinu ani okolí,“ uvedl Ondřej Pirohanič z Asociace řidičů alternativních taxislužeb, která zastupuje šoféry především Boltu a Uberu. Taxi podle něj teď často využívají lidé, kteří se chtějí vyhnout hromadné dopravě. „V řadě případů jde o zdravotníky, nebo lidi mířící do nemocnice“ dodal.

Jednotlivé taxislužby proto zavedly ochranná opatření, řidiči jezdí v rouškách, většinou to vyžadují i po zákaznících. Vozy jsou pak dezinfikovány.

Pokles poptávky o desítky procent zaznamenalo i Liftago, který firma přičítá zejména omezení pohybu lidí. „Vzrostl však zájem o posílání věcí, který zatím ten pokles zdaleka nekompenzuje, ale v dohledné době by mohl,“ řekl šéf Liftaga Ondřej Krátký. Liftago vedle přepravy osob nabízí také převoz zboží z některých e-shopů. Velký zájem je podle Krátkého v Praze například o dovážku Alzy. Firma bude služby dále rozšiřovat a přidávat další partnerské firmy, včetně restaurací. Liftago také v souvislosti s aktuální situací spustilo službu urgentního nakupování, jehož využití lze najít na internetových stránkách společnosti. Zákazníci v rámci ní mohou řidičům nadiktovat nákupní seznam. Podle Krátkého chce firma také připravit řešení pro charitativní doručování.

Službu na nákup potravin nyní spustil i Bolt, zákazníci si jejím prostřednictvím mohou nechat dovést předpřipavený balíček balených a trvanlivých potravin. Uber pak pokračuje ve službě rozvozu jídla Uber Eats.

Vláda v minulých dnech deklarovala zákaz provozu taxikářů, kteří nemají potřebnou licenci. Šoféři s taxikářskou licencí mohou jezdit dál. Nerozlišuje se přitom pro koho jezdí. Dál tak působí i řidiči Uberu či Boltu s licencí.

(čtk)

Foto: Liftago

spinner