​Plzeňský kraj nechce letos kvůli drahé naftě zdražit jízdné ani redukovat spoje

​Plzeňský kraj nechce letos kvůli drahé naftě zdražit jízdné ani redukovat spoje

27.3. - Plzeňský kraj nechce v letošním roce kvůli drahé naftě zdražovat veřejnou dopravu ani redukovat spoje. Očekává, že mu eskalující ceny pohonných hmot přilákají do linkových autobusů a motorových vlaků víc cestujících z individuální automobilové dopravy. Jízdné ve veřejné dopravě je kompletně příjmem kraje. Řekl to náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek. Zvyšovat ceny jízdenek nebo redukci spojů MHD neplánuje ani krajské město Plzeň.

"V žádném případě nechceme zdražovat jízdné. Ten koncept jsme najeli v polovině roku 2020 a chceme, abychom byli předvídatelní a dlouhodobí. A jestliže lidé odejdou z drahé osobní automobilové dopravy, tak ať jdou do naší veřejné dopravy," uvedl Čížek.

Ke zdražení podle něj kraj letos zcela určitě nesáhne. K příštímu roku byl zdrženlivější, protože si netroufá odhadnout, co se ještě odehraje na mezinárodní poli v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajině. "Ale v žádném případě nehodláme teď zdražovat jízdné," dodal. Kraj počítá s tím, že bude muset letos vydat na dopravu ze své kasy víc peněz, což ale teprve bude analyzovat. "Pokud by ale jezdilo víc lidí ve veřejné dopravě, tak by nemusela být ztráta vysoká. Nárůst cestujících, kteří přejdou k nám, a budou tak platit za dopravu nižší cenu, by nám to mohl kompenzovat," uvedl.

Ani Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) se nechystají ke zvýšení cen jízdného. "Změny v tarifu schvaluje rada města. Letos se cena jednotlivého jízdného neměnila a zatím nemáme informaci o tom, že by se v letošním roce uvažovalo o zdražování. O redukci spojů zatím také neuvažujeme," uvedl mluvčí stoprocentně městského podniku René Vávro. Pokud by se cena pohonných hmot pohybovala na současné úrovni celoročně, tak by to podle něj pro městskou veřejnou dopravu v Plzni znamenalo nárůst o necelých 30 milionů korun. Vše ale bude záviset na dalším vývoji, dodal mluvčí.

Pohonné hmoty v Česku výrazně zdražují od začátku války na Ukrajině. Za litr benzinu tehdy motoristé v Česku platili v průměru 37,48 koruny, tedy o 6,70 koruny méně než nyní. Nafta za stejnou zdražila o téměř 9,80 koruny na litru. Sdružení dopravních podniků ČR v pátek požádalo o vládní opatření proti dalšímu růstu cen, třeba snížení spotřební daně u pohonných hmot.

(čtk)

Foto: LAN

spinner