​Novými členy dozorčí rady DPP jsou Zdeněk Hřib, Gabriela Lněničková a Ondřej Prokop

​Novými členy dozorčí rady DPP jsou Zdeněk Hřib, Gabriela Lněničková a Ondřej Prokop

6.3. - Pražští radní dnes v pozici valné hromady dopravního podniku (DPP) zvolili do jeho patnáctičlenné dozorčí rady primátorova náměstka Zdeňka Hřiba (Piráti), zastupitelku Gabrielu Lněničkovou (Piráti) a opozičního zastupitele Ondřeje Prokopa (ANO). Zároveň z ní odvolali bývalého náměstka primátora Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) a Petru Kolínskou. V dozorčí radě zůstává jedno neobsazené místo, které obsadí lidovci. Novinářům to řekl Zdeněk Hřib. DPP je největší městskou firmou, která zaměstnává asi 11 000 lidí. Na starosti má provoz MHD.

Dnes zvolení členové dozorčí rady nahradili zmíněné odvolané členy a zároveň doplnili jedno volné místo, které zbylo v radě od loňska. Tehdy v ní kvůli kauze Dozimetr skončili bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) a bývalý místostarosta Prahy 9 Marek Doležal (TOP 09). V dozorčí radě tehdy skončil z vlastního rozhodnutí také Michal Zdeněk, jehož rezignace s kauzou přímo nesouvisela.

Na základě koaliční dohody mají podle Hřiba v dozorčí radě čtyři místa Piráti, kromě dvou dnes zvolených členů zůstávají ve funkcích pirátští zástupci Jan Lička a Jakub Jiran. Podle předsedy klubu zastupitelů Spolu Tomáše Portlíka (ODS) obsadí jedno ze tří míst určených Spolu radní města pro finance Zdeněk Kovařík (ODS), druhé připadne lidovcům a na třetím zůstane jeden ze dvou stávajících zástupců TOP 09. Jedno místo připadne STAN a po jednom opozičním ANO a Praze Sobě. Za ANO v radě zasedne dnes zvolený Prokop a za Prahu Sobě si funkci ponechá bývalý náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Kromě toho v radě zasedá také pět zástupců zaměstnanců.

Rada podle Hřiba poprvé v obměněném složení zasedne 22. března a jejím hlavním úkolem bude nyní připravit otevřená výběrová řízení na členy představenstva. Nové vedení podniku by podle náměstka mělo být známo za "jednotky měsíců". Podnik loni vypsal výběrová řízení na pozice ředitelů včetně generálního, která nicméně několikrát prodloužil a následně zrušil s tím, že je vypíše až nové vedení města. Stávající generální ředitel podniku Petr Witowski nedávno řekl, že se v případném novém výběrovém řízení pokusí funkci obhájit.

Členové dozorčí rady pobírají odměnu, která podle webu DPP činí 29 000 korun měsíčně pro předsedu, 27 000 pro místopředsedu a 25 000 pro řadového člena. Pokud je člen zároveň městským radním nebo jiným pro svou funkci uvolněným zastupitelem, nedostává odměnu žádnou. Hřib dnes řekl, že by rád změnil systém odměňování tak, aby peníze pro členy rady závisely na práci a účasti na jednáních, protože v minulosti byly u některých členů problémy s prezencí. "Byl bych rád, kdyby došlo k úpravě odměn tak, že nebudou definovány jako fixní odměna za měsíc," řekl náměstek a dodal, že v koalici na takové změně panuje v zásadě shoda.

(čtk)

Ilustrační foto: DPP

spinner