​Na Brněnské přehradě skončila 75. plavební sezóna, zájem cestujících byl rekordní¨

​Na Brněnské přehradě skončila 75. plavební sezóna, zájem cestujících byl rekordní¨

11.10. - Nejen výročí, ale i rekordní zájem, tak Dopravní podnik města Brna uzavírá 75. plavební sezónu na Brněnské přehradě. Jeho lodě během šesti měsíců svezly 286 tisíc cestujících, což je od 80. let minulého století vůbec nejvíce. Po pravidelné zimní údržbě se sedm lodí na hladinu vrátí v dubnu příštího roku. Poslední loď vyjjela v neděli 10. října v 16:45 hodin, a to po slavnostním uzamčení přehrady.

„Brněnské přehradě a jejímu okolí se po dlouhé době dostalo pozornosti, kterou si právem zaslouží. Pomohla tomu i covidová doba, která turisty přiměla dovolené plánovat spíše v tuzemsku a vyhledávat výletní cíle ve svém okolí. Dalším faktorem je i čistota vody v přehradě, která díky provedeným opatřením na likvidaci sinic umožnila koupání po celou sezónu. Lodě dopravního podniku přepravily 286 tisíc cestujících, takovému zájmu se lodní doprava těšila naposledy v 80. letech, kdy počty přesahovaly i 300 tisíc,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Loni DPMB převezl po přehradě 243 tisíc cestujících, v roce 2019 celkem 245 tisíc.

„Kromě velkému zájmu o linkovou dopravu na přehradě se postupně vrací poptávka po jízdách na objednávku. V roce 2019 jsme provedli téměř 200 mimořádných jízd, loni vlivem covidu počet klesl na 88 a letos jsme se dostali na 146. Nejčastěji se jedná o firemní akce, oslavy nebo svatby,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

V tomto týdnu kapitáni z přehrady svezou do přístaviště můstky a plovoucí zařízení, které pak pomocí jeřábu podnik nechá vytáhnout na souš a uskladní. Pak už se s vodou rozloučí sedmero lodí. „Po vytažení lodí na břeh se pustíme do kontroly a servisu – demontáže baterií, odvodnění, prohlídky podponorové části plavidel, kormidelních a požárních systémů, ovládací elektroniky atd., dále nás čeká tradičně obnova venkovních nátěrů a palubního vybavení,“ uvedl vedoucí lodní dopravy Martin Ecler.

V letošním roce si brněnský dopravní podnik připomněl 75. výročí od zahájení lodní dopravy. Na akci, kterou pro veřejnost připravil v přístavišti 11. září, přišly tisíce lidí. Jen loď Morava na okružních jízdách, které byly zdarma, převezla téměř 1500 lidí. Sezóna letos trvala od 2. dubna do 10. října.

Dopravní podnik už nyní spřádá plány pro další léta. „Chceme pokračovat v modernizaci zastávek, které obsluhují naše lodě. Připravujeme proto projekt na přestavbu stanic Pod Trnůvkou a Veverská Bítýška. Obě by měly být nově bezbariérové, vybaveny lavičkami a přístřeškem, zkrátka atraktivnější a pohodlnější pro cestující. V závislosti na průběhu stavebního řízení a finančních možnostech projekty zrealizujeme v letech 2022 nebo 2023,“ dodal Havránek.

(lan)

Foto: DPMB

spinner