Lidé loni zaplatili v Ostravě kartou přes dva miliony jízdenek

Lidé loni zaplatili v Ostravě kartou přes dva miliony jízdenek

5.2. - Cestující v městské hromadné dopravě v Ostravě si v loňském roce prostřednictvím bezkontaktních platebních karet koupili 2 179 213 jízdenek dohromady téměř za 40 milionů Kč. Zájem o placení jízdného kartou v Ostravě výrazně vzrostl. Lidé loni kartou zaplatili průměrně 5970 jízdenek za den, což bylo o 120 procent více než 2713 jízdenek denně v roce 2016. Za provozovatele systému to řekl Igor Walter.

„Domníváme se, že placení jízdného bezkontaktními platebními kartami má nemalý podíl na klesajícím zájmu o tradiční způsoby pořizování jízdného, jako jsou SMS jízdenky nebo papírové jízdenky. V roce 2017 meziročně klesl prodej SMS jízdenek v ostravské MHD o 15,4 procenta a u papírových jízdenek jde o více než pětinový pokles,“ uvedl ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

Pavel Nenka ze společnosti XT-Card, která zodpovídá za chod zúčtovacího centra, uvedl, že stejně jako v roce 2016 byla nejpopulárnější linkou pro platbu bezkontaktní kartou tramvaj číslo 8, která jezdí z hlavního vlakového nádraží do Poruby na Vřesinskou. Prodalo se na ní 307 112 jízdenek. „Další zajímavostí je rekordní den celého systému, který se odehrál ve čtvrtek 20. července, kdy vrcholil hudební festival Colours of Ostrava. V tento den bylo pořízeno 14 318 jízdenek,“ uvedl Pavel Nenka.

Systém v ostravské MHD funguje bez nutnosti tištěné jízdenky. Cestující nemusí předem znát tarify ani přestupní zóny a systém vždy vypočítá, jaká jízdenka je pro něj nejvýhodnější. Navíc cestující nikdy nezaplatí víc, než je cena jednodenní jízdenky. Ostrava je podle Igora Waltera po Londýně teprve druhým městem Evropy, kde něco podobného funguje.

Z Ostravy by se systém měl postupně rozšířit do celého Moravskoslezského kraje. Jednatel společnosti Koordinátor ODIS, která v kraji řídí dopravu, Aleš Stejskal uvedl, že nejdříve by měl být systém zaveden od 10. června na Karvinsku a v Orlové a okolí.

(čtk)

spinner