Liberec bude ručit za úvěr dopravního podniku na opravu tratě do Jablonce

Liberec bude ručit za úvěr dopravního podniku na opravu tratě do Jablonce

3.9. - Liberec bude ručit za úvěr Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) ve výši 179 milionů korun, bez toho by ho dopravce nedostal. Peníze se použijí na rekonstrukci tratě do Jablonce. Schválení ručitelského prohlášení včera schválili liberečtí zastupitelé.

DPMLJ je největší společností ve vlastnictví Liberce, sousední Jablonec je menšinovým vlastníkem s 0,38 procenta akcií. "Bez našeho ručitelského prohlášení není možné, aby si úvěr dopravní podnik vzal," uvedl dnes na zastupitelstvu radní Liberce a předseda dozorčí rady DPMLJ Petr Židek. Úvěr dostane dopravce u ČSOB se splatností na šest let. Podle Židka by s jeho splacením neměl mít DPMLJ žádný problém.

Peníze z úvěru použije dopravní podnik v rámci modernizace třináctikilometrové tramvajové tratě z Liberce do Jablonce, jejímž cílem je změna rozchodu kolejí z metru na drážních 1435 milimetrů. Na projekt za zhruba 800 milionů korun získal DPMLJ evropskou dotaci a povinnou spoluúčast chce zaplatit právě z úvěru. Práce na modernizaci trati začaly už letos v červenci a v rámci první etapy se dělá na bezmála čtyřkilometrovém úseku od zastávky U Lomu po Vratislavice. Modernizace této části by měla skončit do 19. listopadu. Obnoven pak bude provoz tramvají z centra Liberce do Vratislavic, do Jablonce budou ještě celý příští rok jezdit autobusy. Zbylou část trati rozdělil dopravní podnik na čtyři úseky, hotové mají být do konce roku 2022.

(čtk)

Foto: DPMLJ

spinner