​Koronavirus způsobil MHD v Karlových Varech ztrátu přes 10 milionů korun

​Koronavirus způsobil MHD v Karlových Varech ztrátu přes 10 milionů korun

19.6. - Opatření kvůli šíření koronaviru způsobilo Dopravnímu podniku Karlovy Vary (DPKV) ztrátu přes deset milionů korun. O kompenzaci ztráty požádal podnik město. I kvůli omezení rizik šíření nákazy DPKV zdraží od července platby v hotovosti u řidiče z 25 na 50 Kč, řekl náměstek primátorky Karlových Varů Tomáš Trtek.

"Dopravní podnik nám poslal žádost o kompenzaci propadu tržeb v rámci omezení provozu MHD souvisejícím s covidem. Jde o 10,5 milionu korun, kdy řádově deset milionů je za MHD a 0,5 milionu je za městské lanovky, které jsou součástí dopravního systému města," uvedl Tomáš Trtek.

DPKV v době nejpřísnějších opatření proti šíření koronaviru výrazně omezil provoz městských autobusů. Pokles počtu cestujících ale trvá i po uvolnění opatření, a je tak možné, že ztráty se budou projevovat i v dalších měsících.

I kvůli ochraně řidičů před koronavirem, ale i dalšími nákazami, DPKV zdraží platbu jízdného u řidiče ze současných 25 korun na 50 Kč. Město a jeho dopravní podnik tak chce tlačit na cestující, aby využívali jiné formy plateb, nákupy jízdenek předem ve stáncích, platby přes mobilní aplikaci, platbu bezkontaktní bankovní kartou přímo v autobuse nebo koupě jízdenky přes SMS.

Kromě snížení rizik přenosu nemocí se tím i sníží náklady, které má dopravní podnik se zpracováním hotovosti, kdy musí od řidičů peníze vybírat, nosit je fyzicky do banky a podobně. Městská doprava v Karlových Varech se tak chce podle vedení města více přiblížit možnostem 21. století. Platba v hotovosti by měla zůstat spíše nouzovým řešením.

(čtk)

Foto: DPKV

spinner