KAR group představila na veletrhu CZECHBUS 2023 nový Crossway EL ELEC

KAR group představila na veletrhu CZECHBUS 2023 nový Crossway EL ELEC

22.11. - Na svém stánku v rámci středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy, telematiky a servisní techniky CZECHBUS 2023, představila společnost KAR group, autorizovaný prodejce značky IVECO BUS, nový model tohoto výrobce CROSSWAY Low Entry ELEC ve verzi dlouhé 13 m v městském provedení.

Plně elektrický model Crossway LE ELEC kombinuje vlastnosti, díky nimž je řada Crossway úspěšná od svého uvedení na trh – provozní rentabilitu a flexibilitu – se všemi výhodami elektromobility. Řada Crossway navíc s tímto zbrusu novým modelem získává již čtvrtý titul "Udržitelný autobus roku" v kategorii meziměstských autobusů poté, co v roce 2023 zvítězila s modelem Crossway Low Entry Gas Hybrid kompatibilním s biometanem, v roce 2020 s verzí Natural Gas a v roce 2018 s verzí Low Entry Gas. Ocenění získal nový model na mezinárodním veletrhu BUSWORLD, který se konal v první polovině října v Bruselu.

Crossway LE ELEC je vybaven centrálním elektromotorem (výkon 310 kW a maximální točivý moment 3 000 Nm) a napájen lithiovou baterií NMC (nikl, mangan, kobalt), kterou sestavila společnost FPT Industrial. Tato modulární baterie nejnovější generace nabízí vynikající energetickou hustotu a nabíjecí kapacitu. Sestava 5, 6 nebo 7 bateriových článků rozdělených mezi střechu a zadní prostor poskytuje výkon 346 kWh, 416 kWh a 485 kWh u verze třídy I, resp. 416 kWh a 485 kWh u verze třídy II (meziměstské autobusy).

Model Crossway LE ELEC lze dobít během několika hodin v depu pomocí samostatné zásuvky COMBO CCS2 a je k dispozici také s volitelným dobíjením pomocí vzestupného nebo sestupného pantografu. Poskytuje vysoký výkon s dojezdem přibližně 400 km – což je dostatečná autonomie pro plné zajištění přeprav za hranicemi města bez lokálních emisí.

Cestujícím je k dispozici 44 sedadel ve 12m verzi, 13m verze pak nabízí sedadel 48. Osoby na invalidním vozíku mohou využít manuálně ovládanou nástupní rampu. Komfort cestujících zajišťuje centrální klimatizace, elektrické nezávislé topení a řada přípojných míst pro dobíjení telefonů.

Konstrukce modelu CROSSWAY LE ELEC je odvozená od verze na palivo CNG, a zachovává si tak nízké těžiště a vynikající jízdní vlastnosti jako u ostatních verzí. Je v souladu s nejpřísnějšími bezpečnostními normami, jako je nařízení R118. Do prodeje se nové modely CROSSWAY LE ELEC dostanou v roce 2024.

Společnost KAR group patří mezi největší autorizované prodejce značky IVECO BUS v České republice V letošním roce dodá na trh 172 autobusů, z nichž téměř polovinu tvoří modelové řady Urbanway, Streetway a Crossway. Druhou polovinu dodávaných autobusů tvoří midibusy Rošero. Celkem 89 midibusů Rošero je v roce 2023 dodáváno Karlovarskému kraji pro posílení místní dopravní infrastruktury.

KAR group patří do silné skupiny Ostra. Ta nabízí komplexní služby pro dopravce. V rámci této skupiny – společnost ČSAD Logistik Ostrava otevřel nové logistické centrum v Mohelnici a navýšil tak celkovou kapacitu na 64 tisíc paletových míst. Společnost Nikey, provozovatel sítě čerpacích stanic a mycích center, dokončuje novou čerpací stanici v těsné blízkosti D1 v Antonínově Dole u Jihlavy. Velmi úzce spolupracuje na tomto projektu s Eurowagem. V roce 2024 dojde k fúzi společnosti Schäfer & Sýkora se společností Adip a distribuce náhradních dílů a příslušenství v ČR bude nadále probíhat už pouze pod značkou Adip. Součástí skupiny je i závodní tým Fesh Fesh, pro který byl rok 2023 úspěšný. Šéf týmu, Tomáš Vrátný, který je zároveň pilotem a majitelem celé skupiny, se na Rallye Dakar 2023 umístil na celkovém 9. místě v kamionech, obsadil třetí pozici na Rallye du Maroc a získal tak zároveň titul vicemistra ve FIA světovém šampionátu v dálkových rallye.

(pav)

Foto: KAR group 

spinner