​Jízdenky pražské MHD by mohly příští rok zdražit o osm korun

​Jízdenky pražské MHD by mohly příští rok zdražit o osm korun

15.9. - Jízdenky v pražské MHD by mohly v příštím roce zdražit o osm Kč. Třicetiminutová jízdenka by stála místo 24 korun 32 a devadesátiminutová by zdražila z 32 na 40 Kč. Řekl to náměstek primátora Adam Scheinherr. Ceny by se mohly zvyšovat v souvislosti s plánovaným zdražením ročních kuponů o 365 Kč na 4015 Kč. Na změnách jízdného se ale dosud koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) neshodla.

Cílem zdražení je zvýšit příjmy dopravního podniku (DPP) z jízdného, které se nyní pohybují okolo čtyř miliard ročně. Praha ročně dotuje celou MHD částkou okolo 20 miliard Kč.

"Materiály (týkající se změn ceny jízdného) se ještě dodělávají a jednání v koalici pokračují. Shoda není stále ještě na ničem, v podstatě," řekl Adam Scheinherr.

Koaliční jednání by podle něj mohly skončit v následujících měsících. Pokud se strany domluví, tak by zdraží mohlo přijít na konci prvního pololetí příštího roku. Kromě koaličních jednání je prý třeba dořešit zdražování parkovného, které má být na zdražení MHD navázáno. Původně někteří představitelé koalice mluvili o zdražení od ledna příštího roku, to ale podle Adama Scheinherra není technicky možné stihnout.

Očekávaný přínos zdražení všech jízdenek a kuponů do pokladny DPP by měl být půl miliardy. "Cílíme, aby to byl přínos alespoň půl miliardy, až miliardu," řekl Adam Scheinherr

Zdražení je podle vedení města nutné, protože podíl tržeb z jízdného na nákladech na provoz pražské MHD každý rok klesá. Podle náměstka měl být letos kolem 19 procent, v důsledku propadu daného pandemií koronaviru možná číslo klesne až na 12 procent.

Vlnu kritiky vyvolala letos v červenci informace na serveru E15, že roční kupon by se mohl ze současných 3650 zdražit na 5500 Kč. Koaliční Piráti následně uvedli, že odmítají "drastické zdražení ročního kuponu". Spojené síly pro Prahu tehdy uvedly, že požadují před případným zdražením nejdříve změnu fungování a financování DPP. Adam Scheinherr částku 5500 Kč ihned popřel.

Praha roční kupon na MHD v roce 2015 zlevnila z původních 4750 Kč na 3650. Fungování Pražské integrované dopravy (PID) loni vyšlo asi na 21 miliard Kč, magistrát ho dotoval částkou zhruba 17 miliard. Adam Scheinherr v minulosti upozornil, že pokud by měla být MHD financována pouze z jízdného, cestující by za roční kupon zaplatil 18 000 Kč.

(čtk)

Foto: LAN

spinner