Iveco Group otevírá nový závod ve Foggii a vrací se k výrobě autobusů v Itálii

Iveco Group otevírá nový závod ve Foggii a vrací se k výrobě autobusů v Itálii

21.4. - IVECO BUS, značka městských, meziměstských a turistických autobusů společnosti Iveco Group, v úterý 18. dubna za přítomnosti zástupců veřejné správy, odborů, zákazníků, dodavatelů a partnerů, slavnostně otevřela svůj nový závod ve Foggii zaměřený na výrobu autobusů s nulovými a nízkými emisemi.

Akce se zúčastnil ministr obchodu a výroby pro Itálii Adolfo Urso a prezident regionu Apulie Michele Emiliano. Prostřednictvím videa promluvil také ministr životního prostředí a energetické bezpečnosti Gilberto Pichetto Fratin.

Podle průmyslového plánu bude v novém závodě za plného provozu pracovat na 100 vysoce specializovaných pracovníků na linkách vybavených nejmodernějšími technologiemi Průmyslu 4.0. Objem výroby závodu bude činit 1 000 vozidel ročně: high-tech autobusů s bezemisním pohonem (bateriový elektrický a vodíkový elektrický) a nízkoemisním pohonem (metan/biometan, tradiční paliva a biopaliva).

Závod vypouští nulové čisté emise CO2. 100 % energie pochází z obnovitelných zdrojů, včetně využití více než 1000 fotovoltaických panelů, které ročně vyrobí 640 MWh. Celý projekt se zaměřuje na snižování spotřeby energie a recyklaci, využívá vysoce výkonné stavební materiály, inteligentní LED osvětlení a dále zpracovává i dešťovou vodu.

Iveco Group je ve Foggii již zastoupená závodem FPT Industrial na výrobu průmyslových motorů s 1600 zaměstnanci, což z něj činí jeden z největších průmyslových podniků v Apulii. Investice do nového závodu ve výši přibližně 40 milionů eur, která bude částečně kompenzována prostředky z PNRR, Národního plánu obnovy a odolnosti, je strategická a uvádí do praxe dva pilíře PNRR: "Zelenou revoluci a ekologický přechod" a "Infrastrukturu pro udržitelnou mobilitu".

Slavnostní otevření nového závodu se koná pouhých osm měsíců po položení základního kamene a necelý rok poté, co IVECO BUS oznámila svůj záměr vrátit se k výrobě autobusů v Itálii. Prostřednictvím projektu "Udržitelné posílení italského dodavatelského řetězce autobusů" přispívá IVECO BUS k procesu energetické a ekologické transformace veřejné dopravy v Itálii a zajišťuje pro ni i získávání nových technologií. Kromě Foggie jsou do projektu zapojeny i další závody Iveco Group a italští dodavatelé: výzkum a vývoj týkající se pohonů s nulovými emisemi a výroby baterií probíhá v turínském závodě FPT Industrial - značky technologie pohonných jednotek Iveco Group, a při dokončování výroby autobusů, která bude probíhat v novém závodě ve Foggii, budou využívány komponenty (od sedadel až po systémy informačních technologií) dodávané italským dodavatelským řetězcem.

Gerrit Marx, CEO společnosti Iveco Group, k tomu poznamenal: "Nový výrobní závod IVECO BUS ve Foggii představuje pro skupinu Iveco Group významnou investici, která je plně v souladu s naší strategií udržovat a posilovat naši přítomnost v Itálii, a to především na ikonických místech, mezi která patří i historická továrna na motory ve Foggii. S hrdostí a potěšením proto dnes oznamujeme návrat naší výroby autobusů do Itálie. Tímto způsobem budeme italskému sektoru veřejné dopravy dodávat naše technologicky nejvyspělejší a ekologicky udržitelná vozidla."

(pav)

Foto: Iveco Group

spinner