IVECO Crossway LE Hybrid CNG oceněn jako Sustainable Bus of the year 2023

IVECO Crossway LE Hybrid CNG oceněn jako Sustainable Bus of the year 2023

Řada Crossway získala již třetí titul Sustainable Bus of the Year. tentokrát s modelem Crossway Low Entry Hybrid CNG, který je kompatibilní s biometanem. Titul následuje po ocenění z roku 2018 za verzi Low Entry CNG a po titulu z roku 2020 za model meziměstského autobusu Crossway s pohonem na zemní plyn.

Nový model Crossway Low Entry Hybrid Natural Gas je součástí nové nabídky hybridních modelů, které IVECO Bus uvádí v řadě Crossway, jejíž součástí je i verze XTL (X-To-Liquid) na obnovitelné palivo. Crossway Low Entry Hybrid ve verzi XTL byl představen na výstavě FIAA 2022 v Madridu.

Porotu soutěže Sustainable Bus of the Year tvoří sedm zástupců evropských časopisů. Při udělování titulu porotci hodnotili faktory jako bezpečnost, komfort, úroveň hluku, recyklovatelnost komponentů a celkový závazek výrobce v oblasti udržitelnosti, se zaměřením na zásady udržitelnosti a zejména na schopnost vytvořit pozitivní image vozidla u veřejnosti.

„Oceněním Sustainable Bus of the Year 2023 potvrzujeme svůj trvalý závazek vyvíjet inovativní, vyspělé, férové a ekologicky zodpovědné řešení pro přepravu cestujících. Udělením titulu pro model Crossway porota již potřetí ocenila kvality této řady a potvrdila tak správnou volbu mnoha provozovatelů, kteří si řadu Crossway od jejího uvedení na trh vybrali pro své vozové parky. Toto nové uznání přijímáme s velkou hrdostí,“ komentoval Domenico Nucera, prezident obchodní značky IVECO Bus, během slavnostního předávání cen na veletrhu Next Mobility v italském Miláně.

Jako významný hráč v oblasti přepravy cestujících tak společnost IVECO BUS dále rozšířila svou nabídku o účinné řešení na podporu provozovatelů dopravy v oblasti snižování uhlíkové stopy.

Vozidlo Crossway Low Entry hybrid je vybaveno hybridní technologií, která byla vyvinuta v úzké spolupráci se společností Voith. Je vybaveno 48V baterií spojenou s převodovkou Voith DIWA NXT a osvědčeným motorem Cursor 9 CNG. Převodovka DIWA NXT je kombinována s výkonným rekuperačním elektromotorem o výkonu 35 kW, který funguje jako startér a generátor pro rekuperaci kinetické energie nahromaděné během zpomalování a brzdění. Další výbavou je vysokoenergetická baterie LTO (48 V) umístěná na střeše vozidla. Elektromotor je podporou standardního motoru Cursor 9 CNG během startovacích fází.

Crossway LE Hybrid rovněž těží z uznávaných kvalit řady CROSSWAY a nabízí výbavu určenou pro zvýšení pohody cestujících a řidičů. Je plně v souladu s normou R66.02 pro ochranu proti převrácení a čelnímu nárazu a normou R29.03 pro zmírnění následků nárazu testů A a B.

Crossway LE je k dispozici ve třídě I (v délce 12 m) pro městské využití a ve třídě II (v délce 12 a 13 m) pro příměstské mise. Hybridní CNG je novou alternativou pro regiony, kraje a města, které chtějí poskytovat dopravní řešení, jež jsou plně kompatibilní s projekty přechodu na nové energie. Přináší až 15procentní úsporu paliva ve srovnání s dieselovou verzí a snížení emisí CO2 až o 84 procent při použití obnovitelných paliv.

(lan)

Foto: IVECO Bus

spinner