​DPP zaplatí za provoz SMS jízdenek za tři roky 200 milionů korun

​DPP zaplatí za provoz SMS jízdenek za tři roky 200 milionů korun

16.1. - Pražský dopravní podnik (DPP) zaplatí za provoz SMS jízdenek v letech 2023 až 2026 celkem 200 milionů korun. Službu podniku dodá společnost Globdata (dříve Erika). Vyplývá to z výsledku výběrového řízení zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Globdata zajišťovala službu pro DPP již od roku 2008, naposledy zvítězila v tendru v roce 2019. Službu městu dodává i nyní.

Předmětem veřejné zakázky bylo zajištění zavedení a provozování platebního systému jízdného v MHD prostřednictvím SMS zpráv v režimu takzvané elektronické jízdenky. Vítěz tendru zajistí kompletní a nepřetržitý provoz, čtyřiadvacetihodinový servis a podniku umožní přístup k databázi prodaných elektronických jízdenek. Systém musí také umožnit revizorům DPP jízdenky kontrolovat. Pro cestující pak musí být zajištěná možnost vystavení daňového dokladu, vystavení duplikátu nebo možnost jízdenku reklamovat.

Cestující si mohou zakoupit 30minutovou jízdenku za 31 korun, 90minutovou v hodnotě 42 korun, celodenní 24hodinovou za 120 korun a rovněž jízdenku na 72 hodin za 330 korun.

Provozování SMS jízdenek v minulosti provázely problémy. Smlouva z roku 2008 byla v minulosti kritizována jako nevýhodná. Prověřoval ji také advokát a senátor Václav Láska. Původně smlouva obsahovala klauzuli o automatickém prodloužení kontraktu o dalších deset let v případě, kdy o to jedna ze smluvních stran požádá. Toto ustanovení bylo odstraněno v roce 2013. V roce 2019 podnik uvedl, že se tendrem v témže roce podařilo zajistit snížení platby firmě z prodaných jízdenek ze 16,48 na 11,77 procenta.

Vlastníkem společnosti Globdata zabývající se mobilními platbami se stal v roce 2017 spolumajitel J&T Dušan Palcr. Firma vznikla na konci roku 2016 po vyčlenění vybraných aktiv společností Direct pay a Globdata, nabízí platební a ticketingové řešení, které je využíváno v desítkách českých měst.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner