DB po snížení cen jízdného očekává masivní růst počtu cestujících

DB po snížení cen jízdného očekává masivní růst počtu cestujících

Německý železniční koncern Deutsche Bahn od 1. ledna snižuje ceny jízdenek v dálkové přepravě o přibližně 10 procent. Díky nižší sazbě daně z přidané hodnoty, která klesla z 19 na sedm procent, jsou jízdenky Sparpreise a Flexipreise ještě výhodnější.

O 10 procent se snížily i ceny slevové karty BahnCard 100, která navíc umožňuje zdarma využívat prostředky městské hromadné dopravy ve spádových oblastech zahrnutých měst, časových kuponů i platby za přepravu jízdních kol a rezervaci místenek. Jízdenka Super Sparpreis stojí místo 19,90 EUR jen 17,90 EUR,

v případě využití karty BahnCard 100 vyjde na 13,40 EUR, což je nejnižší běžná cena jízdného v dálkové přepravě od železniční reformy v roce 1994.

Prozatím nebylo rozhodnuto o nových cenách u slevových karet BahnCard 25 a BahnCard 50, čeká se na dohodu spolkové vlády a jednotlivých spolkových zemí. Deutsche Bahn očekává, že snížení DPH pro dálkové železniční spoje přinese ročně kolem pěti milionů cestujících navíc. DB přitom v uplynulých pěti letech získala kolem 20 milionů nových cestujících. Koncem roku 2019 poprvé vlaky ICE a IC/EC přepravily více než 150 milionů cestujících.

Nové vysokorychlostní jednotky přibývají

Strategie Silná železnice má Deutsche Bahn výhledově přinést roční objem kolem 260 milionů cestujících. Podnik se na nárůst důsledně připravuje – každé tři týdny nasazuje do provozu další novou vysokorychlostní jednotku ICE 4. Do modernizace a rozšíření parku kolejových vozidel v následujících letech investuje DB přes 12 miliard EUR.(red)

Foto: Siemens

spinner