ČSAD Slaný zahajuje provoz MHD v Jablonci s novými hybridními autobusy

ČSAD Slaný zahajuje provoz MHD v Jablonci s novými hybridními autobusy

21.1. - Prvního února zahajuje ČSAD Slaný, jedna ze společností koncernu ICOM transport, provoz městské hromadné dopravy v Jablonci nad Nisou. V jabloneckém provozu tak bude mít premiéru 27 nových hybridních autobusů od firem Mercedes-Benz a Rošero.

Půjde o 23 autobusů Mercedes-Benz Conecto a 4 minibusy Rošero. Veškerá vozidla byla nakoupena speciálně pro MHD v Jablonci nad Nisou, a tak se cestující ve svém městě mohou těšit ze zbrusu nového vozového parku. V autobusech si cestující budou moci také během jízdy nabít i drobnou elektroniku za pomoci USB zařízení. „Vozy budou mít hybridní pohon, klimatizaci, elektrický informační systém, povelovou soustavu pro nevidomé, Wi-Fi, USB nabíjení pro drobné elektrozařízení či dávkovač dezinfekce. Autobusy Mercedes-Benz budou již s automatickou převodovkou,“ přiblížila výbavu Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva.

Hybridní autobusy kombinují pohon na naftu a elektřinu. Přináší úsporu paliva především v pomalejším městském provozu, kde probíhá chytré využití pohybové energie při brždění, která se mění na elektřinu a ta se následně ukládá do vysoce výkonných kondenzátorů, které se využívají pro plynulé střídání nabíjení a vybíjení při zastavování a rozjezdu. Elektromotor usnadňuje práci spalovacímu motoru a dochází tak k úspoře pohonných hmot. Autobusy zároveň nabízí vysoké bezpečnostní standardy nejen cestujícím, ale i našim řidičům.

Do provozu městské hromadné dopravy v Jablonci nad Nisou jsou připraveni nastoupit stávající i noví zaškolení řidiči, přičemž 60 % z nich již podrobně zná jablonecké trasy. Většina z nich je místních a dobře zná strukturu i náročnost místního terénu. „Nově nastupujícím řidičům je nabízena jistota zaměstnání – zakázku jsme vyhráli na 5 let. Nabízíme práci na plný úvazek, na částečný i na dohodu, tím vycházíme vstříc všem řidičům,“ doplňuje předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová. Zaměstnanci krom jízdy s moderními hybridními autobusy rovněž získali řadu benefitů jako příspěvek na pojistku odpovědnosti, příspěvek na penzijní připojištění, chytrý telefon s hrazeným tarifem, příspěvek na dětský tábor a další. Nasazování řidičů na linky rovněž koresponduje s potřebami řidičů a zároveň i se spokojeností cestujících.

Naše nové autobusy si jablonečtí návštěvníci měli možnost prohlédnout a zároveň také vyzkoušet jejich řízení s předstihem na akci „Den s novým dopravcem“, ten se uskutečnil 10. září. Návštěvníci s řidičským průkazem skupiny B si pod dozorem zkušeného instruktora vyzkoušeli řízení nového hybridního autobusu Mercedes-Benz Conecto. Hojně navštívená událost přilákala téměř 200 návštěvníků. O samotné vozy i možnost řízení na polygonu byl velký zájem.

(pav)

Foto: ICOM transport

spinner