​České dráhy odstraňují graffiti a připravují další opatření

​České dráhy odstraňují graffiti a připravují další opatření

4.5. - Intenzivnější čištění a aktivnější hlídání odstavených souprav, to jsou první kroky, které mají přispět k lepší kultuře cestování ve vlacích Českých drah.

„Graffiti je velký problém zejména ve velkých aglomeracích, jako je Praha a střední Čechy nebo Brno a okolí, proto jsme se společně s objednavateli dopravy rozhodli intenzivně pracovat na jeho odstraňování. Připravujeme také další opatření, jak znečišťování našich vlaků zabránit. Jeden z prvních kroků je rozšířené čištění jednotek CityElefant," uvedl Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu, a dodal: „Dalším důležitým krokem je aktivnější střežení míst, kde k útokům nejčastěji dochází. K dispozici máme nově i hlídky se psy.“

Během uplynulého víkendu vyčistili provozní zaměstnanci od graffiti celkem sedm jednotek CityElefant. V podobném tempu by mělo čištění pokračovat i během dalších víkendů. České dráhy ale připravují společně s objednavateli dopravy i další kroky, jako je obnovení a rozšíření antigraffiti nátěrů nebo polepů. Příměstské vlaky plánujeme také dovybavit vnitřním a vnějším kamerovým systémem.

V loňském roce České dráhy evidovaly více než 400 případů graffiti. Náklady na odstraňování přesáhly 5 milionů korun, skutečná škoda je však zhruba dvojnásobná.

(lan)

Foto: ČD

spinner