Bus Euro Test 2024 poprvé v Česku

Bus Euro Test 2024 poprvé v Česku

15.4. - Minulý týden se v Praze a na Kladně uskutečnil „Bus Euro Test 2024“, během kterého 25 odborných porotců z celé Evropy vybíralo tři dny vítěze ankety Bus of the Year 2025.

Soutěžilo pět městských autobusů: Ebusco 3.0 18 m, Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell, MAN Lion´s City E LE, Solaris Urbino Hydrogen 18 a VDL Citea LE.

Testování probíhalo ve dvou fázích během tří dnů. První část testu se konala v úterý na letišti v Panenském Týnci, kde proběhly testy akcelerace a brzdné zkoušky. Ve dnech následujících, ve středu a ve čtvrtek, byly autobusy podrobeny zkouškám v běžném provozu na ulicích Kladna a okolí.

Celkem se akce zúčastnilo 50 lidí, včetně zástupců výrobců testovaných autobusů. Pořadatelem této akce byla redakce magazínu Transport a Logistika, jehož šéfredaktor Michal Štengl byl jediným českým porotcem. Akci podpořila i společnost ČSAD MHD Kladno ze skupiny Arriva, která poskytla zázemí svého depa na Kladně, a skupina Orlen UNIPETROL, jež zajistila tankování vodíku pro dva autobusy na své plnicí stanici v Praze na Barrandově.

Vítěz ankety Bus of the Year 2025 bude slavnostně vyhlášen 16. září na mezinárodním veletrhu IAA v Hannoveru, kde se očekává velká pozornost odborné veřejnosti i médií.

(pav)

Foto: Best Euro Test 2024

spinner