​Absence řidičů autobusů si ve Zlínském kraji zatím nevyžádaly rušení spojů

​Absence řidičů autobusů si ve Zlínském kraji zatím nevyžádaly rušení spojů

8.12. - Absence řidičů autobusů ve Zlínském kraji způsobené izolacemi nebo karanténami, které souvisejí s nákazou koronavirem, si zatím nevyžádaly rušení spojů. Řekl to manažer marketingu společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED) Jan Malý. V několika jiných krajích už dopravci část spojů zrušili.

Podle jednatele KOVED Martina Štětkáře společnost nemá od dopravců signály, že by chtěli snížit frekvenci jednotlivých spojů. "Oproti loňskému roku se nám zdá, že situace je příznivější. Je pravda, že i ti dopravci předtím byli noví, měli nové řidiče. Za ten rok už si to nějakým způsobem sedlo, vytvořila se jim nějaká rezerva. A tudíž, když jim někdo onemocní nebo je v karanténě, ho jsou schopni zatím nahradit," řekl Štětkář.

Případnému rušení spojů se podle něj KOVED i Zlínský kraj jako zřizovatel společnosti obecně brání. Výkony veřejných linkových dopravců jsou dány smlouvou uzavřenou na deset let. "Samozřejmě pokud dojde ze strany státu, ministerstva školství, k omezení školní docházky, tam to jde, tam je to na místě," uvedl Štětkář. Pokud by vláda rozhodla o prodloužení vánočních prázdnin, dopravci a kraj jsou na to podle něj připraveni reagovat a některé spoje dočasně zrušit.

Loni na podzim jezdily linkové autobusy ve Zlínském kraji několik týdnů podle jízdních řádů platných pro letní prázdniny. Opatření, které v autobusech v regionu platilo také na jaře 2020, mělo zabránit dalšímu šíření nemoci covid-19. Dopravci se tehdy také potýkali s vysokou nemocností řidičů.

Linkovou autobusovou dopravu zajišťují ve Zlínském kraji společnosti Arriva Morava, ČSAD BUS Uherské Hradiště, Transdev Morava, TQM Holding a Z-Group bus. Část spojů objednaných hejtmanstvím zajíždí i na území Olomouckého, Moravskoslezského a Jihomoravského kraje.

Společenství autodopravců Čech a Moravy v pondělí navrhlo kvůli nedostatku řidičů linkových autobusů přejít na prázdninový provoz. V současnosti podle něj v České republice chybí okolo 20 000 profesionálních řidičů a další velké množství je v pracovní neschopnosti kvůli koronaviru. Kvůli tomu někteří dopravci nevypravují část spojů, které zajišťují dopravní obslužnost, a hrozí jim sankce od krajských úřadů.

(čtk)

Foto: IDZK

spinner