Německo

„transport logistic“ letos s rekordní účastí českých vystavovatelů

Nové mnichovské výstaviště bude ve dnech 20. až 24. května letošního roku hostit již 9. ročník mezinárodního odborného veletrhu dopravy, logistiky a telematiky „transport logistic“. Jeho součástí bude i výstava letecké nákladní dopravy „Air Cargo Europe“, která se bude od letošního roku v bavorském hlavním městě konat v dvouletém cyklu souběžně s veletrhem, a kongres o železniční nákladní dopravě Eurailfreight 2003.

„Silná mezinárodní účast vystavovatelů posiluje pozici ‚transport logistic 2003‘ jako evropského veletrhu číslo jedna, a při pohledu na vzrůstající trend počtu vystavovatelů a návštěvníků nám dovoluje hledět na další budoucnost akce optimisticky,“ zhodnotil v březnu přípravy veletrhu ředitel pořádající společnosti Messe München Detlev R. Gantenberg.

Potvrzuje se podle něj to, že se dále zvýrazňuje mezinárodní profil veletrhu: společnou účast ohlásili vystavovatelé z Nizozemska, Slovinska, Chorvatska a Belgie. Společně se budou poprvé prezentovat také společnosti z Itálie, Velké Británie, Španělska a České republiky. Výstavní plocha se rozšíří o deset tisíc na celkem 66 tisíc m2.

Nejen Česká republika, ale i dopravní a logistický trh všech ostatních zemí, které by se již napřesrok měly stát členy Evropské unie, budou podle Detleva R. Gantenberga v centru zájmu návštěvníků veletrhu. Vedle integrace trhu nových zemí bude mezi ústřední témata patřit také ochrana proti mezinárodnímu terorismu, nové výzvy při přepravě nebezpečných věcí a dopad zpoplatnění německých dálnic pro nákladní vozidla na dopravu a spedici v Evropě.

„transport logistic“, který se za dobu své existence vyprofiloval do podoby jedné z nejreprezen­tativnějších evropských výstav pro obory dopravy, spedice a logistiky, i letos představí novinky z oblasti vnitropodnikové dopravy, řízení materiálových toků, systémů a služeb pro nákladní a veřejnou osobní dopravu, ale také logistiky a telematiky. V roce 2001 jej podle Detleva R. Gantenberga zhlédlo více než 36 tisíc návštěvníků z řad odborné veřejnosti z celkem 66 zemí světa. Vlastními expozicemi se na něm představilo 975 vystavovatelů, zejména leteckých společností, spedičních firem, poskytovatelů logistických služeb a letištních správ. Počet zahraničních vystavovatelů – včetně několika českých – se předloni ve srovnání se 7. ročníkem v roce 1999 zvýšil o třicet procent.

Air Cargo Europe 2003

Souběžná výstava „Air Cargo Europe 2003“ by se měla stát první podobnou pravidelnou akcí v Evropě, tedy na kontinentu, který má vedoucí úlohu v celém odvětví letecké nákladní dopravy s ročním obratem 215 miliard USD.

Akce by měla nabídnout ideální platformu pro prezentaci všech účastníků globální letecké nákladní dopravy. Přípravou výstavy s doprovodnou dvoudenní konferencí byla pověřena odborná rada, v níž jsou zastoupeni experti leteckých společností American Airlines, Air France Cargo (SkyTeam), Cargolux, Emirates SkyCargo, Lufthansa Cargo, Malaysia Airlines a logistických koncernů Kühne & Nagel a Schenker.

Na doprovodné konferenci vystoupí vedoucí představitelé světových spedičních koncernů, leteckých společností, letištních správ a poskytovatelů služeb v mezinárodní letecké nákladní dopravě. Na organizaci Air Cargo Europe se bude podílet také odborný letecký týdeník Air Cargo Week a správa mnichovského letiště.

Eurailfreight 2003

Součástí doprovodného programu veletrhu „transport logistic“ bude i evropský kongres o nákladní železniční dopravě Eurailfreight 2003. Ve dnech 22. a 23. května jej v Mnichově pod mottem „Nákladní železniční doprava v Evropě – nová dimenze pro nové století“ a pod záštitou Evropské komise uspořádá Společenství evropských drah (CER) se sídlem v Bruselu.

V centru pozornosti účastníků kongresu – mimo jiné dopravní komisařky Evropské unie Loyoly de Palaciové nebo německého ministra dopravy Manfreda Stolpeho a dalších vedoucích osobností politiky, nejvyšších představitelů drah, drážního průmyslu a výzkumu – bude liberalizace železniční dopravy. Budou mít například příležitost jako první zhodnotit dopad otevření transevropské nákladní železniční sítě konkurenci v polovině března.

K hlavním pořadatelům kongresu Eurailfreight budou patřit vedle CER, která sdružuje třicet drážních podniků a správců infrastruktury z celé Evropy, také Mezinárodní unie drah UIC (Paříž), Svaz evropského drážního průmyslu UNIFE (Brusel) a Německá dráha.

Rekordní česká účast

Ministerstvo průmyslu a obchodu poprvé zařadilo veletrh „transport logistic 2003“ do seznamu oficiálních účastí se státní podporou. Jak oznámil vedoucí českého zastoupení pořádající společnosti Messe München Jaroslav Vondruška, bylo na konci března k účasti na veletrhu přihlášeno na třicet českých vystavovatelů, kteří obsadí rekordní výstavní plochu kolem 600 m2 (viz tabulka). Ve spolupráci se Svazem spedice a logistiky ČR se podařilo zorganizovat společnou českou expozici s patnácti předními spedičními firmami (ČSAD Hodonín, Maersk Logistics, RAAL Trans, Butraco, Servant, Selectra, PPL, FTL, Jipocar, C.S. Cargo, SETTO, Četrans a dalšími). Expozice bude umístěna v pavilónu A5.526 a návštěvníkům v ní bude k dispozici vedle kvalitní nabídky služeb také příjemná obsluha s malým občerstvením a čepovaným českým pivem.

Luboš Spálovský

www.transportlogistic.de

vstupenky, katalogy se slevou, zájezdy, ubytování na

www.expocs.cz

spinner