AMI v dubnu v Lipsku již popatnácté, poprvé jako Středoevropský autosalon

Německo

Jeden z nejmodernějších veletržních areálů v Evropě – výstaviště v saském Lipsku – bude letos hostit celkem 37 veletrhů, z toho tři novinky. Nejvýznamnější z nich bude bezesporu patnáctý ročník mezinárodního autosalonu Auto Mobil International (AMI). Akci, která si dnes klade za cíl stát se jednou z hlavních středoevropských přehlídek silniční techniky, jako tradičně doprovodí i paralelní přehlídka automobilových dílů a vybavení pro autoservisy AMITEC. První automobilový veletrh na východě Německa se v Lipsku uskutečnil na jaře roku 1991, krátce po znovusjednocení země, a zúčastnilo se jej 273 vystavovatelů. Od té doby se v SRN vypracoval mezi deset nejvíce navštěvovaných výstavních akcí (všech oborů): loni si již expozice 400 vystavovatelů z dvaceti zemí prohlédlo na 270 tisíc hostů a doprovodný odborný program s celkem 72 akcemi přilákal dalších 3868 zájemců. Od letošního ročníku si další – a znatelný – růst pořadatelé slibují od zvětšení spádové oblasti veletrhu v důsledku rozšíření Evropské unie. Mezinárodní rada obou veletrhů proto již loni na podzim schválila novou strategii výstavní akce, která od letošního roku nese označení Středoevropský autosalon. „Naším cílem je zvyšování kvality. Díky němu chceme přimět domácí i mezinárodní výrobce, aby své jarní novinky prezentovali právě na AMI,“ řekl předseda rady Volker Lange.

Zaměřeno na techniku pro expresní služby „I přes napjatou hospodářskou situaci budeme moci opět nabídnout reprezentativní přehled mezinárodní automobilové branže,“ řekl v lednu v Praze vedoucí projektu Matthias Kober. Kolem 420 vystavovatelů v Lipsku ve dnech 2. až 10. dubna představí na ploše přesahující 130 tisíc m2 poslední novinky z oblasti osobních a užitkových vozidel do celkové hmotnosti 7,5 tuny, tuningu, off-roadů, příslušenství, náhradních dílů, servisu a souvisejících služeb. Kompetentní informace a poradenství z první ruky nabídnou také poskytovatelé finančních služeb, pojišťovny, technické kontrolní služby a odborná nakladatelství. Pořadatelé očekávají více než stovku premiér modelů, veletržních novinek a zvláštních modelů. Zájemci o užitková vozidla se budou moci seznámit s aktuálním sortimentem všech renomovaných výrobců vozidel, nástaveb a dalšího vybavení. V rámci doprovodného veletrhu AMI 2005 je čeká i zvláštní přehlídka originálních vozidel z 50., 60. a 70. let. Součástí doprovodného programu bude dále přednáška o vhodných dopravních prostředcích pro obor expresních, kurýrních a balíkových služeb. V rámci veletrhu bude dokonce vyhlášena i cena Dodávka roku pro toto odvětví dopravních služeb.

AMITEC paralelně Souběžně s autosalonem AMI se na lipském výstavišti od 2. do 6. dubna uskuteční i veletrh AMITEC, jehož nomenklatura je zaměřena na automobilové díly a jejich dodávky, vybavení dílen, služby pro automobilový průmysl, vybavení čerpacích stanic, péči o vozidla, odtahovou a vyprošťovací techniku, zařízení skladů, recyklaci a ochranu životního prostředí. Veletrh, jehož se loni zúčastnilo 209 vystavovatelů a 41 tisíc odborných návštěvníků, bude letos nejdůležitějším německým odborným veletrhem pro oblast údržby, servisu a oprav vozidel.

Více českých a polských hostů Matthias Kober letos v Lipsku očekává výrazný nárůst odborných i soukromých návštěvníků (a samozřejmě také vystavovatelů) z nových členských zemí Evropské unie, hlavně z Polska a České republiky. „Díky zrušení celních formalit a výstavbě dopravních tepen je pro severočeské a slezské příznivce automobilů veletrh v Lipsku snadněji dosažitelný než národní veletrhy v obou zemích,“ řekl. Společnost Leipziger Messe organizuje ve spolupráci se svými zahraničními zastoupeními v České republice a Polsku pro oba veletrhy rozsáhlou předprodejní síť. Podle Pavla Pelikána z pražské společnosti SEPP International, která Lipské veletrhy v České republice zastupuje, by se měl i díky připravované velkorysé marketingové kampani počet českých návštěvníků zvýšit z loňských zhruba 1200 několika­násobně. V zájmu další internacionalizace obou veletrhů oznámili již i někteří vystavovatelé, že budou do Lipska zvát své hosty z České republiky, organizovat zájezdy odborných návštěvníků a poskytovat informační materiály v češtině. Plány na rozšíření dvojice veletrhů AMI/AMITEC o nový veletrh AMITRANS, který měl již letos představit především těžká nákladní vozidla a další produkty z oblasti nákladní dopravy a logistiky, se však zatím odsouvají. (spa) www.leipziger-messe.cz

spinner