​USA pozastaví cla na britské zboží zavedená kvůli Airbusu

​USA pozastaví cla na britské zboží zavedená kvůli Airbusu

5.3. - Spojené státy souhlasily, že prozatímně zruší cla na britské zboží, která zavedly jako odvetu za subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Platnost cel, která se týkají například whisky, sýrů či strojírenských výrobků, bude pozastavena na čtyři měsíce.

Během této doby se budou obě strany snažit nalézt dlouhodobé řešení sporu kolem subvencování letadel. Británie již v lednu odstranila cla, která zavedla na zboží z USA v souvislosti se subvencováním amerického výrobce letadel Boeing, upozornil server BBC.

Británie je součástí sporu jakožto bývalý člen Evropské unie. Airbus v Británii vyrábí křídla a některé další součástky, letadla však montuje v EU, napsala agentura Reuters. Americká cla zavedená v rámci sporu na zboží z EU zůstávají v platnosti.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Airbus a Boeing. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

(čtk)

Foto: Pixabay

spinner