​Společnost Allegro zahájila konsolidaci Mall Group a WE|DO

​Společnost Allegro zahájila konsolidaci Mall Group a WE|DO

29.9. - E-commerce skupina Allegro zveřejnila své obchodní výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. Polské aktivity společnosti, které tvoří největší podíl na celkovém podnikání, zrychlily meziroční růst GMV na 16 % a tržeb na 22,3 %. Počet aktivních zákazníků dosáhl nového maxima 13,6 milionu a průměrná GMV na jednoho aktivního zákazníka vzrostla meziročně o 13,9 % na 3 350 PLN. Allegro zahájilo konsolidaci v dubnu nabyté Mall Group a WE|DO a připravuje nasazení svého tržiště pro obchodníky třetích stran i v České republice.

„Přestože díky dobrým obchodním výsledkům v Polsku i mezinárodní expanzi dále úspěšně rosteme, klademe s ohledem na výrazně náročnější tržní prostředí ovlivněné vysokou inflací a rostoucími životními náklady stále větší důraz na zefektivnění nákladů," uvedl Roy Perticucci, generální ředitel společnosti Allegro. „Náš obchodní model je ideálním řešením jak pro obchodníky, kteří čelí inflačním tlakům, tak pro zákazníky, kteří chtějí mít výdaje pod kontrolou a oceňují výhodné každodenní nákupy. Chceme se starat o obě tyto skupiny, a abychom to mohli dělat efektivně, musíme stanovit priority a maximalizovat dlouhodobé peněžní toky. Významné investice během několika posledních let se odrazily i v rostoucích nákladech a výrazně změnily naši kapitálovou strukturu. V budoucnu chceme upřednostňovat projekty, které mají největší přidanou hodnotu, počítat s rizikem realizace a dbát na to, abychom se nepouštěli do ničeho, co nemůžeme efektivně dokončit. Vidíme obrovskou příležitost k dalšímu růstu – jen chceme být ještě chytřejší v tom, jak na to jít. Vidíme obrovskou příležitost k dalšímu růstu a naším cílem je posilovat nejen v Polsku, ale i mimo něj, a oslovovat tak nové zákazníky po celé Evropě,“ dodal.

Vysoká loajalita zákazníků

Společnost Allegro je u zákazníků dlouhodobě velmi kladně hodnocená, což potvrzuje nejen její nejlepší celkové rNPS ve své třídě, které dosahuje 82 bodů, ale také posílení skóre u benefitního programu skupiny Allegro Smart! a nabídky Allegro Pay s funkcí „kup teď a zaplať později“ nad 90 bodů. Počet uživatelů služby Allegro Pay již překročil 1 milion a její jednoduchost a bezpečnost se ve druhém čtvrtletí projevila v meziročním nárůstu poskytnutých úvěrů o 260 %. Ruku v ruce s více než 2 000 zelenými výdejními místy One Box se stala značka Allegro synonymem pohodlného a cenově dostupného nakupování.

Posilování pozice doma i v zahraničí

Z pozice polské jedničky v oblasti elektronického obchodování chce Allegro nadále posilovat své postavení doma i v zahraničí, a to jak prostřednictvím více než 70 milionů nabídek na Allegro.com, které jsou dostupné v celé EU, tak díky nedávným akvizicím. Druhé čtvrtletí skupina zahájila koupí společností Mall a WE|DO a cílí na to stát se jednotnou organizací působící nejen v jedné, ale v šesti zemích světa. Na Mall.cz již vstoupili první polští obchodníci a první čeští obchodníci zároveň debutovali na Allegro.pl. GMV generované obchodníky na tržišti Mallu bylo ve druhém čtvrtletí již o 53,6 % vyšší než v předchozím roce.

„Naše aktuální očekávání, která se snaží o střízlivý výhled do nadcházejících měsíců, jsou vzhledem k rychle se měnícímu makroekonomickému prostředí opatrná. Náš tržní model se nicméně ukázal jako úspěšný a odolný, protože poskytuje spotřebitelům široký výběr, výhodné ceny a skvělý zážitek z nákupu,“ řekl finanční ředitel společnosti Allegro, Jon Eastick. „Střednědobá očekávání, připravená v loňském plánovacím kole, jsme zveřejnili právě v den, kdy Rusko napadlo Ukrajinu a svět se tak stal mnohem nejistějším místem. Snažíme se plně připravit na pravděpodobné náročnější ekonomické období, které nás čeká, a připravená očekávání jsme se proto rozhodli přehodnotit, přičemž mezitím dokončujeme aktuální velmi důležité plánovací kolo. Přesto polské operace ve druhém čtvrtletí zlepšily trend vývoje marží a v aktuálním čtvrtletí by měly dále zrychlit růst GMV a vrátit se k růstu upraveného zisku EBITDA. Tyto pozitivní trendy pomáhají tlumit nepříznivé vlivy na výsledky naší skupiny způsobené nabytím Mall Group, u které se snažíme ve složitém tržním prostředí stabilizovat GMV,“ dodal.

Cílem skupiny Allegro je implementovat svůj úspěšný model tržiště založený převážně na nabídkách třetích stran (3P) v celém regionu a upevnit si status preferované platformy pro všechny zákazníky – kupující i obchodníky – i v mezinárodním měřítku. Allegro.com je již k dispozici v České republice a skupina se chystá od příštího roku integrovat svou platformu v celé střední a východní Evropě, přičemž se v následujících měsících zaměří na zapojení kupujících a také na správu zásob a kapitálu. Vzhledem k náročnějším makroekonomickým podmínkám, kterým čelí celý trh, aktualizovala společnost svá očekávání pro rok 2022 jak pro polský podnik, tak pro celou skupinu, přičemž snížila růstová očekávání pro klíčové ukazatele a upravila plány CAPEX, aby zohlednila měnící se tržní prostředí. Střednědobá očekávání jsou nyní aktualizována a v potaz je brána analýza dopadu současných výsledků na další období.

(lan)

Foto: Allegro

spinner