​ROCKWOOL myslí ekologicky, pořizuje manipulační techniku na CNG

​ROCKWOOL myslí ekologicky, pořizuje manipulační techniku na CNG

Bohumínská společnost ROCKWOOL, která vyrábí izolace z kamenné vlny, investovala 25,5 milionu Kč do pořízení vysokozdvižných vozíků a výstavby vlastní plnicí stanice na stlačený zemní plyn (CNG). Investice přispěje ke snížení emisí, hluku a vibrací v areálu závodu. Roční úspora provozních nákladů dosáhne až 60 procent. Generálním dodavatelem CNG technologie je společnost Linde Material Handling Česká republika.

Kompletní výměna manipulační techniky zahrnuje 21 čelních vysokozdvižných vozíků na CNG s nosností od 1,6 do 5 tun. Součástí investice 25,5 milionu Kč je výstavba vlastní plnicí stanice na stlačený zemní plyn. Provozování vozíků s pohonem na CNG má hlavně ekologické a ekonomické důvody.

„Vysokozdvižné vozíky na CNG mají prakticky nulové emise pevných částic, nižší hluk a vibrace, významně snižují produkci skleníkových plynů a zlepšují pracovní prostředí v provozech,“ uvedl Josef Mik, marketingový manažer společnosti ROCKWOOL. Úspory na nákladech za pohonné hmoty a dalších provozních nákladech mohou dosáhnout v bohumínském závodě až 60 % oproti stávajícímu řešení.

V centru pozornosti udržitelný rozvoj

Skupina ROCKWOOL, včetně závodu v Bohumíně, se připojila k výzvě udržitelného rozvoje, kterou v 17 bodech stanovila organizace OSN. Provoz vysokozdvižných vozíků na CNG je v souladu s cíli udržitelného rozvoje, jako jsou udržitelnost industrializace a inovace, trvalý a udržitelný hospodářský růst nebo zajištění udržitelné výroby.

Generální dodavatel Linde Material Handling Česká republika má dlouhodobé zkušenosti s komplexními dodávkami CNG technologií, které úspěšně realizuje po celé České republice. „Řešení CNG je přirozenou součástí plnění cílů naší společnosti také v oblasti udržitelného rozvoje. Výrobnímu závodu ROCKWOOL investice přinese nejen velké úspory nákladů, ale hlavně zlepšení životního prostředí v areálu firmy a jeho okolí,“ uvedl jednatel a ředitel Linde Material Handling Česká republika Jindřich Kotyza.

Výhody vlastní plnicí stanice

Pro odběratele s vlastní plnicí stanicí je vstupní cena plynu obvykle dána ročním kontraktem, takže cena paliva není během roku závislá na výkyvech cen, jak je běžné u veřejných čerpacích stanic. Návratnost nákladů na pořízení vlastní plnicí stanice se tak typicky pohybuje v rozmezí jednoho až tří let.

Moderní a bezpečné palivo CNG má stálou kvalitu a přináší úspory na nákladech v desítkách procent. U modelového příkladu CNG vozíku o nosnosti tři tuny, v provozu na třech směnách s denním nájezdem 21 mth (provozních hodin) a spotřebou 2,6 kg CNG/mth může být roční úspora stovky tisíc korun.

Součást dlouhodobého plánu

Od roku 2013 investoval ROCKWOOL v Bohumíně přes miliardu Kč do modernizace výroby, nových technologií na snížení hodnot emisí u některých složek spalin až o 50 % a také do revitalizace areálu a vybudování nových skladovacích ploch. „Vítáme všechna opatření bohumínských firem, která směřují ke zlepšování životního prostředí. Se společností ROCKWOOL máme uzavřenu už pět let tzv. deklaraci porozumění v oblasti ochrany ovzduší. V ní nám společnost představila návrhy dlouhodobých opatření v oblasti životního prostředí nad rámec svých povinností. Výsledkem této dobré spolupráce byla v minulých letech například výsadba izolační zeleně kolem areálu společnosti v městské části Skřečoň. Vysázelo se tady kolem dvou set stromů a osmi set keřů,“ doplnil místostarosta Bohumína Lumír Macura. 

(mna)

spinner