Průzkum: digitalizované zásobovací řetězce se prosazují mnohem pomaleji, než se předpokládalo

Průzkum: digitalizované zásobovací řetězce se prosazují mnohem pomaleji, než se předpokládalo

Aktuální průzkum společnosti Hermes na téma Trendy v řízení zásobovacích řetězců naznačil, že digitalizace v oboru pokračuje mnohem pomalejším tempem, než se předpokládalo. Logistika patří mezi průkopníky digitalizace v Německu – přesto nejnovější „barometr“ (vydávaný dvakrát ročně) přinesl poměrně jednoznačné závěry: pouhých osm procent oslovených firem je zapojeno do digitálního zásobovacího řetězce. Experti Hermes Germany získali údaje od celkem 200 logistických specialistů z předních německých podniků.

Podle zpracovatelů studie pokračuje digitalizace v zásobovacích řetězcích velmi pomalu. Jen osm procent firem prošlo úspěšně transformačním procesem, dalších 19 procent s realizací programu digitalizace začalo. Celkem 42 procent oslovených logistických specialistů uvedlo, že jejich firma stojí na úplném počátku implementace digitálního SCM. Všichni se však shodují na nutnosti digitalizace. Jen třetina respondentů má vypracovanou strategii přechodu k digitálním zásobovacím řetězcům.

Téměř polovina – 46 procent – dotazovaných chce v budoucnu řízení zásobovacích řetězců svěřit specializovaným poskytovatelům logistických služeb. „Dokládá to, jak silná je poptávka po našem know-how. Je přitom velmi překvapivé, kolik nejistoty u mnoha podniků panuje, pokud jde o digitální transformaci jejich zásobovacích řetězců,“ komentoval výsledky Jan Bierewitz, ředitel složky Supply Chain Solution u Hermes Germany.

Řada výzkumů ukazuje, že podniky v otázce ekonomického využití cloudových technologií a IoT (internetu věcí) stále tápou. Vedoucí jejich logistických oddělení digitální technologie soustavně podceňují. Jen pro třetinu oslovených firem jsou cloudové aplikace a řešení založená na IoT důležité.

Naopak velký význam respondenti přisuzují samoučícím se systémům (46 procent), především v oblastech, jako je automatizace objednávek. Hned na druhém místě v žebříčku důležitosti (43 procent oslovených) jsou mobilní aplikace pro vnitropodnikovou logistiku a blockchainové technologie pro optimalizaci správy dat a optimalizaci procesů (40 procent). „Dlouhodobá úspěšnost je bez sázky na tato řešení naprosto nemyslitelná. Je třeba dále ukazovat potenciál digitálních technologií pro SCM,“ dodal Jan Bierewitz.

Ústředním trendem v řízení zásobovacích řetězců je stejně jako dříve snaha dosahovat snižování výdajů. V kurzu je štíhlý (lean) management. Plných 81 procent logistických specialistů oslovených firem považuje toto téma za klíčové. Následuje optimalizace stavu skladových zásob (78 procent) a zintenzivnění spolupráce s partnery (71 procent). „Snížení výdajů a omezení složitosti zásobovacích řetězců jsou přirozeně prioritními cíli úspěšného SCM. Úspora výdajů a uvolnění likvidních prostředků otevírají prostor pro nové investice a další optimalizaci,“ řekl ředitel složky Supply Chain Solution u Hermes Germany Jan Bierewitz.

Logistické podniky jako Hermes Germany podporují své obchodní partnery v hledání optimalizačního potenciálu v řízení zásobovacích řetězců. S pomocí analytického nástroje SCAN jsou prozkoumány stávající struktury a navržena konkrétní opatření pro zvýšení efektivity.

(mm)

Foto: Pixabay

spinner