​Požadavky uživatelů logistických areálů ovlivňuje druh skladovaného zboží

​Požadavky uživatelů logistických areálů ovlivňuje druh skladovaného zboží

Interní logistika a logistika ve skladech se ubírají mílovými kroky vpřed. Do Česka přicházejí noví investoři, kteří hledají skladové prostory, stále častěji se po nových skladových možnostech rozhlížejí i firmy z oblasti e-commerce. Jaké jsou tedy dnes požadavky uživatelů logistických skladů na jejich vybavení, zajištění či využití moderních technologií?

Možná hned na začátku je třeba zdůraznit, že odpověď na předchozí otázku asi nebude úplně jednoznačná. „Je veliký rozdíl skladovat hodnotné zboží, zboží rychloobrátkové, nebo dokonce průmyslové,“ vysvětlil Jiří Pichrt, area sales manager FM Logistic, a pokračoval: „Při návrhu řešení pro konkrétního klienta je klíčové poznat parametry důležité právě pro tohoto konkrétního zadavatele a vyvážit standardy skladových prostor tak, aby klientovi přinesly maximální užitnou hodnotu za splnění jeho požadavků a zároveň nebyl sklad předimenzován technologiemi, které jsou pro klienta nadbytečné a způsobují zbytný náklad.“ Každopádně však logistický sklad musí splňovat veškeré bezpečnostní a kvalitativní standardy jak ohledně bezpečnosti práce, tak i manipulace se zbožím a jeho uskladnění.

Důležité jsou certifikace

Například společnost MOSS logistics se zabývá skladováním zboží pro smluvní partnery, přičemž velkou a významnou oblast tvoří logistika domácích spotřebičů, jako jsou drobné elektrospotřebiče, ale i velká bílá technika, materiál do výroby pro výrobní společnosti v okolí nebo technologické vybavení výrobních závodů. K tomu, aby společnost mohla svým zákazníkům garantovat bezpečnost uskladnění i kvalitu dalších logistických procesů, podstoupila certifikaci ISO, kterou pravidelně obnovuje, a skladový areál také každoročně prochází interními audity zákazníků. „ISO audit prověřuje zejména bezpečnost – zda máme v halách funkční kamerový systém, zabezpečení objektu – ostrahu 24 hodin denně, výstražné systémy pro případ nenadálé události, aktuální revize všech zařízení, směrnice a pracovní postupy včetně proškolení pracovníků a podobně. Pro zákazníka, kterému zboží skladujeme, manipulujeme, případně rozvážíme, je to garance, že splňujeme kritéria spolehlivého dodavatele, který své procesy měří, vyhodnocuje a neustále hledá cesty ke zlepšování jak ve směru k vlastním zaměstnancům, tak v kvalitě poskytovaných služeb,“ uvedla vedoucí divize logistiky MOSS logistics Dagmar Mlčáková. Logistické procesy usnadňuje software pro vedení stavu zásob a plánování systémových rozvozů. Na základě požadavku zákazníka provádějí v MOSS logistics i částečné vyskladňování a kompletaci objednávek, balení, operace s čárovými kódy a etiketování. „Neskladujeme tedy zboží, které podléhá přísnějšímu režimu uskladnění, jako jsou hořlaviny, výbušniny, farmaka nebo potraviny, proto je certifikace ISO plně dostačující,“ vysvětlila Dagmar Mlčáková. V případě, že je třeba uskladnit rizikové zboží z hlediska jeho hodnoty, měl by mít skladový prostor certifikaci TAPA. „Je totiž jednou z garancí, že dodavatel logistických služeb předchází nechtěným jevům, jako jsou krádeže. V případě, že majitelé skladu zvažují certifikaci TAPA, měli by si ale uvědomit, jaká konkrétní opatření se za TAPA certifikací ve skutečnosti skrývají a jakou konkrétní hodnotu skladovateli a jeho klientům přinesou. FM Logistic je TAPA A certifikovanou firmou, splňuje tedy požadavky nejnáročnější kategorie. Platí však, že samotná certifikace není cílem, ale prostředkem napomáhajícím k dokonalejší ochraně zboží našich klientů,“ upozornil Jiří Pichrt.

I ve skladování vládnou moderní technologie

Nedílnou součástí moderních skladovacích prostor jsou již dnes technologie. V době, kdy se trh orientuje na maximální efektivitu vynaložených nákladů, je totiž zavádění inovací nezbytné pro zvyšování užitné hodnoty, kterou mohou logističtí operátoři svým klientům nabídnout. „Naše sklady jsou již ně-kolik let plně digitalizovány, pracujeme s nejnovějšími čtečkami čárových kódů v provedení ,rukavice’, které umožňují našim zaměstnancům ve skladu větší flexibilitu při manipulaci se zbožím a jeho balení,“ řekla Dagmar Mlčáková z MOSS Logistics. Některé další firmy jdou ještě dál. „FM logistic průběžně zavádí ve svých provozech například systémy skenování zboží ,na dálku’ z vysokozdvižného vozíku tak, aniž by řidič musel sesedat, nebo dokonce systémy samořízených vozíků, kdy již lidí není vůbec potřeba. V FM Logistic máme oddělení, které je dedikované právě a pouze vývoji nových technologií a které je sestaveno z týmu odborníků ze všech zemí, kde působíme,“ uvedl Jiří Pichrt. FM Logistic také nedávno začala zkoušet ve svých skladech využití dronů, tedy bezpilotních letadel. „Je zřejmé, že je to cesta, jak v určitém zbožovém spektru posunout efektivitu skladování zase o něco dále, třeba při optimalizaci inventurních procesů,“ řekla manažerka marketingu a komunikace FM Logistic Eva Enčevová.

FM Logistic průběžně zavádí ve svých provozech například systémy skenování zboží na dálku z vysokozdvižného vozíku tak, aniž by řidič musel sesedat, nebo dokonce systémy samořízených vozíků, kdy již lidí není vůbec potřeba. Potřeby zákazníků v oblasti skladování i logistiky se vyvíjejí a kladou stále rostoucí požadavky na kvalitu poskytovaných služeb. „S každým novým požadavkem je potřeba upravit i naše procesy. Logistika obecně je živý organismus – služba, která klade vysoké požadavky na vnímání detailu, provedení i časovost. Nezbývá tedy než se plynule přizpůsobovat, a to se nám v posledních letech myslím významně daří,“ uzavřela vedoucí divize logistiky MOSS logistics Dagmar Mlčáková. 

Martina Vampulová

spinner