Nedaleko pražského Anděla bude pod městským okruhem nové cyklodepo

Nedaleko pražského Anděla bude pod městským okruhem nové cyklodepo

2.8. - Nedaleko pražské křižovatky Anděl bude nové cyklodepo pro překládku zboží a jeho další rozvoz po centru města na elektrokolech. Umístěno bude na Plzeňské ulici pod městským okruhem. V cyklodepu bude sídlit osm firem a v budoucnu by měly přibýt další. Cílem je zlepšit stav ovzduší v centru města. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Provoz bude zajištěn prostřednictvím městské firmy Technická správa komunikací (TSK).

První takzvaný depot.bike vznikl loni v listopadu na Těšnově. Cyklodepo funguje tak, že firmy zde mají kontejnery, kam přivezou své zásilky. Odsud je kurýři vezou na kolech lidem. V případě nemožnosti doručení zásilek se balíčky vrací zpět, nikoliv do vzdálených skladů. Tím se snižují emise ve městě.

Hlavní město zajistí podle dokumentu vhodný prostor pro překládku zásilek z nákladních vozidel na nákladní kola. Jejich provoz a veškerá rizika spojená s dodáním zásilek k příjemcům budou zajišťovat jednotlivé společnosti. Těch bude zpočátku osm a v budoucnu k nim přibudou další. Část z nich funguje již na Těšnově.

Provoz bude zajištěn prostřednictvím TSK, která je správcem pozemků, na kterých depo bude fungovat. Firma zajistí rovněž bezpečnostní prvky jako je třeba oplocení či závora a zajistí provoz společných služeb. Depo bude na parcele umístěno na dobu neurčitou. Smlouvu budou logistické společnosti uzavírat s TSK.

Depa na Těšnově a u Anděla nebudou jediná. Vedení města před časem řeklo, že v budoucnu vznikne síť cyklodep. Mohla by jich být až desítka. Kde přesně budou, zatím ale není jasné. Na jejich přesném počtu a umístění bude magistrát spolupracovat s Institutem plánování a rozvoje (IPR).

(čtk)

Foto: IPR Praha

spinner