DP World: Sazby nákladní dopravy letos při snížení poptávky klesnou až o 20 procent

DP World: Sazby nákladní dopravy letos při snížení poptávky klesnou až o 20 procent

17.1. - Sazby za nákladní dopravu se letos kvůli poklesu poptávky sníží o 15 až 20 procent, odhaduje logistická společnost DP World. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to včera v rozhovoru s agenturou Reuters řekl finanční ředitel firmy Juvradž Narajan.

První známky výrazného poklesu poptávky jsou podle něj již patrné. Sazby nákladní dopravy na některých trasách se poměrně výrazně snížily kvůli tomu, že organizace, například Mezinárodní měnový fond (MMF), snižují výhled světové ekonomiky, dodal. "Je zřejmé, že dochází k masivnímu poklesu poptávky. Zásob neubývá, objednávky nepřicházejí," rozvedl. To nejhorší podle něj ale teprve přijde.

S největšími problémy se DP World se sídlem v Dubaji dosud potýkala v Číně, Evropě a Spojených státech, tedy v největších světových producentských a spotřebitelských zemích, uvedl Juvradž Narajan. V lodní nákladní dopravě se sazby oproti loňskému maximu snížily o 20 až 50 procent, řekl.

Společnost DP World, která je také významným provozovatelem přístavů, jednala s OSN a Kyjevem o zajištění bezpečného koridoru pro přepravu obilí z Ukrajiny, uvedl dále Juvradž Narajan. Firma ale ještě musí získat potřebná povolení.

Vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů a odblokování ruských dodávek hnojiv a potravin jsou od ruské invaze na Ukrajinu předmětem intenzivních diplomatických jednání, připomíná Reuters.

Juvradž Narajan také uvedl, že válka na Ukrajině donutila společnost DP World pozastavit investiční plány v Rusku. "Chystaly se nové obchodní trasy, byli jsme ve hře jako potenciální partneři," řekl. "V podstatě jsme vše pozastavili," dodal.

(čtk)

Foto: DP World

spinner