DHL Supply Chain snižuje svým zákazníkům náklady a emise optimalizací balení zásilek pomocí umělé inteligence

DHL Supply Chain snižuje svým zákazníkům náklady a emise optimalizací balení zásilek pomocí umělé inteligence

6.5. - DHL Supply Chain, specialista na smluvní logistiku v koncernu Deutsche Post DHL, nabízí nyní svým komerčním zákazníkům nové řešení pro balení zásilek přesně podle potřeby, které zvyšuje nákladovou efektivitu a ekologičnost zasílání zboží. Řešení OptiCarton založené na umělé inteligenci pomáhá optimalizovat objem výplně krabic. Vychází přitom ze stávajícího, předem daného portfolia lepenkových obalů. OptiCarton umí dokonce navrhnout rozdělení objednávky do několika jednotlivých zásilek tak, aby se zvýšila nákladová efektivita a snížila uhlíková stopa.

DHL systémem OptiCarton nejenže reaguje na aktuální nedostatek lepenkových krabic a obalového materiálu na trhu, ale první pilotní projekty také potvrzují, že toto řešení nabízí zákazníkům dodatečné benefity v podobě úspor nákladů na přepravu ve výši až 35 procent, přičemž v průměru bylo dosaženo 15 procent. O systém OptiCarton mají mimořádný zájem komerční zákazníci s velkými objemy přepravovaných zásilek, například prodejci v oblasti elektronického obchodování nebo internetové obchody.

„Přestože se takové řešení může zdát na první pohled relativně jednoduché, ve skutečnosti je poskytování pokynů pro balení jednotlivých zásilek v internetovém obchodě v reálném čase velmi komplexní záležitostí. Máme velkou radost, že můžeme našim zákazníkům nabídnout zcela automatizované softwarové řešení, které jim díky schopnostem umělé inteligence pomůže optimalizovat využití stávajících sad obalových prostředků,“ řekl Dietmar Steins, výkonný viceprezident oddělení Global Solutions Design ve společnosti DHL Supply Chain. „Software na základě příslušných produktů, objemů a rozměrů nejenže navrhne optimální velikost vnějšího obalu, ale také poskytne individuální, vizuální instrukce, jak ideálním způsobem využít prostor uvnitř krabice. Vše probíhá velmi intuitivně – a do jisté míry to připomíná populární počítačovou hru Tetris. Z hlediska využití je to možná jednoduchý software, jeho přínosem jsou však zcela jistě významné úspory,“ doplnil.

Podle prvních kalkulací může optimálně předem sestavená a dobře využívaná sada lepenkových krabic zmenšit nadbytečný přepravní prostor až o 50 procent. Tím se výrazně sníží počet jízd nákladních vozidel. Komerční zákazníci díky tomu ušetří náklady nejen na materiál v podobě nadměrně velkých krabic a výplní, ale také na přepravu eliminací zbytečných jízd. Řešení navíc dokáže poskytovat doporučení, zda a jak objednávku rozdělit, aby bylo dosaženo optimální přepravní konfigurace. Řešení tak vychází vstříc také potřebám koncových spotřebitelů.

„Ve společnosti DHL Supply Chain nepřetržitě pracujeme na zdokonalování našich služeb a přizpůsobujeme je měnícím se požadavkům našich zákazníků. V naší globální strategii jsou pevně zakotvena především digitální řešení, která zvyšují efektivitu a trvalou udržitelnost našich provozních činností. Pokud se podíváme na rostoucí počty zásilek v oblasti elektronického obchodu a zásilek obsahujících jen jednu položku zboží, je zřejmé, že balení podle potřeby v kombinaci s optimalizovaným využitím obalového materiálu a přepravních kapacit má neuvěřitelný vliv na snižování nákladů a emisí oxidu uhličitého i na zvyšování spokojenosti zákazníků – a to vše současně,“ řekl Markus Voss, ředitel IT a provozní ředitel společnosti DHL Supply Chain,“ a doplnil: „Hlavní výzvou pro zákazníky je udržení rozumných nákladů na obaly a minimalizace počtu případů poškození zásilek při přepravě, a to za současné optimalizace vlastních přepravních kapacit. Zvládnout všechny tyto výzvy jim pomůže OptiCarton.“

(pav)

Ilustrační foto: DHL Supply Chain

spinner