DHL Supply Chain automatizuje proces vychystávání v pohořelickém distribučním centru

DHL Supply Chain automatizuje proces vychystávání v pohořelickém distribučním centru

12.5. - Společnost DHL Supply Chain, přední poskytovatel služeb v oblasti smluvní logistiky, nasazuje v distribučním centru svého dlouholetého klienta Leder & Schuh v Pohořelicích asistenční vychystávací roboty od firmy 6 River Systems. Kolaborativní roboti usnadní skladovým operátorům práci, zvýší produktivitu a zrychlí zaškolení nových pracovníků. Zároveň se díky nim dosáhne ještě vyšší přesnosti při vychystávání objednávek z e-shopů. Automatizace distribučního centra Leder & Schuh je součástí globálního plánu společnosti DHL Supply Chain, který počítá s dalším komerčním využitím automatizace. Za tímto účelem buduje fleet robotů, jež bude možné snadno a flexibilně přesouvat mezi jednotlivými provozy podle aktuální potřeby.

„Náš sklad je v rámci střední a východní Evropy první provozovnou společnosti DHL Supply Chain, v níž přecházíme na vychystávání zboží podporované technologií asistenčních vychystávacích robotů,“ řekl Kamil Vajbar, manažer distribučního centra Leder & Schuh, a doplnil: „Kolaborativní roboti pomáhají našim zaměstnancům s vychystáváním kusového zboží od krabic s obuví až po módní doplňky, jakými jsou kabelky, pásky nebo ponožky, a to jak pro zásobování obchodů klienta, tak i pro přípravu zásilek pro jeho e-shop. Při sedmi milionech párů bot ročně to pro nás znamená značné ulehčení práce.“

Celkem devatenáct robotů dodala do pohořeleckého distribučního centra DHL Supply Chain americká společnost 6 River Systems. „V Pohořelicích nalézají jejich roboti uplatnění při vychystávání B2B i B2C objednávek,“ uvedl Dalibor Ondra, který má ve společnosti DHL Supply Chain na starosti zavádění inovativních technologií ve střední a východní Evropě. „Nejedná se o zcela autonomního robota, ale o tzv. kolaborativní robotický systém. Operátorům při vychystávání pouze asistuje, nicméně pohybuje se autonomně. Stroje u nás nahrazují opakující se a namáhavé procesní kroky, nikoli samotné pracovníky. Výhodou je také větší transparentnost v průběhu celého vychystávacího procesu,“ doplnil.

Mozkem celého řešení je nadřazený řídicí systém, který na základě dat ze skladového softwaru autonomně provádí operátora procesem vychystávání zboží. Elektronický systém přitom optimalizuje trasu a prostřednictvím tabletu poskytuje pracovníkovi pokyny, odkud má vzít jaké zboží, jehož čárový kód následně naskenuje. Součástí robota je i tiskárna etiket, která zefektivňuje proces tisku a aplikace cenovek zboží. „V rámci DHL Supply Chain se jedná o celosvětově první integraci mobilních tiskáren s roboty 6 River Systems,“ zdůraznil Dalibor Ondra. Operátor postupně ukládá zboží do úložného prostoru robota a ten je po dokončení dané dávky sám odveze na místo pro vyložení. Odtud zboží putuje k finálnímu zabalení a robot se přesouvá zpět na své výchozí místo.

DHL Supply Chain je logistickým partnerem společnosti Leder & Schuh již od roku 1998. V roce 2013 došlo k propojení e-shopu a centrálního skladu v Pohořelicích, který tak rozšířil poskytované spektrum služeb. V současnosti je obsluha e-shopu nedílnou součástí skladových operací. V průběhu let se zefektivňováním procesů podařilo zmenšit plochu distribučního centra o 2000 m2 na současných 15 000 m2. DHL Supply Chain zajišťuje pro společnost Leder & Schuh skladovací a distribuční služby, celní odbavení a služby s přidanou hodnotou, například měření velikosti bot nebo fotoshop pro online prodej. V rámci velkoobchodu obsluhuje pohořelické distribuční centrum celkem devět trhů střední a jihovýchodní Evropy. Koncovým zákazníkům zasílá zboží do Česka, Německa, Rakouska, Slovinska a na Slovensko. 

(pav)

Foto: DHL Supply Chain

spinner