Aktivity Prologis v Evropě a ve střední Evropě za třetí čtvrtletí 2022

Aktivity Prologis v Evropě a ve střední Evropě za třetí čtvrtletí 2022

27.10. - Evropská divize společnosti Prologis zveřejnila údaje o svojí činnosti ve třetím čtvrtletí 2022. Nejdůležitější fakta o provozním výkonu, vybrané milníky a dosažené úspěchy za toto období uvádíme níže.

„Třetí čtvrtletí bylo pro naši evropskou divizi úspěšné. Obsazenost prostor zůstala na vysoké úrovni díky poptávce i kvalitě našeho portfolia a zákaznického servisu. V rozvíjejícím se makroekonomickém prostředí klademe velký důraz na předvídání potřeb našich zákazníků, zejména v oblasti energetiky, dostupnosti pracovní síly a udržitelnosti,“ řekl Ben Bannatyne, prezident Prologis Europe.

Provozní výkon – třetí čtvrtletí 2022:

- Celkové portfolio: 22,2 milionu metrů čtverečních (včetně budov v provozu, ve výstavbě, určených k prodeji, VAA/VAC a dalších)

- Nájemní aktivita za třetí čtvrtletí 2022: 2 810 211 metrů čtverečních:

     688 934 metrů čtverečních nových pronájmů,

  2 121 277 metrů čtverečních prodloužených pronájmů.

- Změna výše nájmů: +14,3 % (změna výše nájmů vychází z dat podpisu nájemních smluv)

Klíčové pronájmy:

- 39 243 metrů čtverečních pro výrobce elektroniky v Prologis Park Budapest-Sziget, Maďarsko (nový pronájem),

-   9 205 metrů čtverečních pro distributora chemických surovin v Prologis Park Łódź, Polsko (nový pronájem),

- 40 400 metrů čtverečních pro Arvato Supply Chain Solutions v Prologis Park Stryków, Polsko (obnovený pronájem).

Rozvržení kapitálu – třetí čtvrtletí 2022

Nová výstavba:

Ve třetím čtvrtletí byla zahájena výstavba 12 nových projektů s celkovou pronajímatelnou plochou 296 658 metrů čtverečních na území České republiky, Francie, Německa, Itálie, Polska, Slovenska, Španělska a Spojeného království. Ve čtyřech případech se jednalo o významné projekty výstavby na míru na celkové ploše 52 604 metrů čtverečních. Ve zbývajících osmi pak o spekulativní výstavbu na 244 054 metrech čtverečních vznikající na základě vysoké zákaznické poptávky.

Akvizice a prodeje:

Portfolio Prologis v Evropě se během uplynulého kvartálu rozrostlo o 144 budov s čistou pronajímatelnou plochou 1 155 158 metrů čtverečních na klíčových trzích, jako jsou Belgie, Francie, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Španělsko a Spojené království. Došlo rovněž ke koupi dvou pozemků s celkovou rozlohou 198 987 metrů čtverečních ve Francii a na Slovensku.

Provozní výsledky ve střední Evropě a České republice – třetí čtvrtletí 2022:

- Celkové středoevropské portfolio: 4 665 883 metrů čtverečních*

- Celková obsazenost v regionu dosáhla ve třetím čtvrtletí 97,2 %

- Nájemní aktivita v regionu se během třetího čtvrtletí týkala 374 500 metrů čtverečních a sestávala z:

     103 400 metrů čtverečních nových pronájmů

     193 940 metrů čtverečních obnovených pronájmů

- Celkové portfolio v České republice: 1 345 221 metrů čtverečních*

- Celková obsazenost v ČR dosáhla ve třetím čtvrtletí 99 %

- Nájemní aktivita v ČR se během třetího čtvrtletí týkala 29 799 metrů čtverečních a sestávala z:

        1 539 metrů čtverečních nových pronájmů

      28 260 metrů čtverečních prodloužených pronájmů

* NRA – čistá pronajímatelná plocha

Rozvržení kapitálu ve střední Evropě – třetí čtvrtletí 2022

Nová výstavba:

Ve třetím čtvrtletí 2022 byla zahájena výstavba tří nových projektů: budovy 2 v Prologis Park Prague D1 Ostředek s rozlohou 21 254 metrů čtverečních, budovy 9B v Prologis Park Bratislava na ploše 9 805 metrů čtverečních a budovy 4C v Prologis Park Wrocław IV s plochou 4 683 metrů čtverečních

Dokončeny byly v tomto období dvě budovy, jejichž celková rozloha činí 28 776 metrů čtverečních (budova 1B v Prologis Park Budapest-Sziget II a budova 2 v Prologis Park Prague-Chrášťany).

Dodatečný komentář Bena Bannatyna:

Naše podnikání stojí na silných základech, úzce sledujeme také to, jak se vyvíjí potřeby našich zákazníků i celková společenská situace. Plnou pozornost věnujeme především postupu války a výzvám, jimž Evropa čelí na poli energetiky. Naši společnost řídíme tak, aby dokázala uspět v průběhu celé řady ekonomických cyklů, díky tomu máme ještě lepší propozice k poskytování prvotřídních služeb našim zákazníkům.

Naše podnikání i portfolio získávají stále větší náskok před konkurencí díky tomu, že nasloucháme zákazníkům a hledáme inovativní cesty, jak podpořit jejich růst i úspěchy. Příkladem mohou být naše nabídky týkající se energií. Investujeme náš vlastní kapitál, tým rozšiřujeme o nové zkušené experty a zákazníkům s jejich pomocí pomáháme docilovat snižování uhlíkové stopy.

Jsme světovým lídrem v oblasti obnovitelných energií a stanovili jsme si ambiciózní cíle týkající se intenzivnější implementace fotovoltaiky. Investujeme do infrastruktury pro elektromobilitu a do roku 2040 jsme se zavázali k dosažení čistých nulových emisí napříč naším hodnotovým řetězcem. Věříme, že soukromý sektor může zásadně ovlivnit odolnost i efektivitu globálního dodavatelského řetězce.

(pav)

Foto: Prologis - staveniště budovy v Prologis Park Wrocław IV

spinner