Zákaz předjíždění pro kamiony se rozšířil o 116 km dálnic

Zákaz předjíždění pro kamiony se rozšířil o 116 km dálnic

2.1. - Zákaz předjíždění pro nákladní auta nad 12 tun platí od 1. ledna na 145 kilometrech dálnic D1, D5, D8 a D11. Dosud se vztahoval na necelé tři desítky kilometrů dvou dálnic. Nových 11 úseků o celkové délce 116 kilometrů vybralo Ministerstvo dopravy ve spolupráci s policií.

Na dálnici D1 nesmí řidiči kamionů do rychlého pruhu nově mezi kilometry 179 až 203,9 a 205,5 až 210,3 ve směru na Brno a na kilometrech 210,5 až 185,85 v opačném směru. Dosud byly zákazové značky na D1 mezi Průhonicemi a Prahou a v klimkovickém tunelu na Ostravsku.

Na D5 zákaz platí od nultého kilometru po kilometr 11,5 a v úseku mezi kilometry 14,8 až 22,5 ve směru na Plzeň. V opačném směru nesmějí kamiony předjíždět na kilometrech 14,8 až 9,0 a mezi šestým a nultým kilometrem.

Na severočeské D8 nově nesmějí nákladní auta nad 12 tun do levého pruhu ve dvou úsecích, a to od nultého k devátému kilometru ve směru z Prahy, a v opačném směru od šestého kilometru k nultému. Dosud byly zákazové značky na dálnice D8 jen v tunelech Prackovice-Radejčín a Libouchec-Panenská.

Další dva úseky, ve kterých mají řidiči kamionů zapovězeno předjíždění, jsou na královéhradecké D11. Zákaz tam platí od nultého do osmého kilometru v obou směrech.

Kromě těchto zákazů platí od 1. prosince dočasný zákaz předjíždění pro kamiony na dalších 54 kilometrech D1 na Vysočině. Vynucuje se proměnnými elektronickými značkami a na rozdíl od zákazu na dalších úsecích se uplatňuje pouze při nepříznivých podmínkách v provozu. Dočasný zákaz se může uplatňovat do konce února. O jeho zavedení rozhodují podle situace silničáři, případně dopravní policisté.

Poslanci v současnosti řeší i plošné zavedení zákazu předjíždění pro kamiony, s čímž počítá poslanecký návrh novely. Hospodářský výbor Sněmovny ho ale v prosinci nedoporučil ke schválení. Podle většiny členů výboru stačí možnosti, se kterými počítá aktuální podoba zákona. Zákaz je nyní možné stanovit lokálně dopravními značkami. Právě tuto možnost ministerstvo využilo při rozšíření zákazu předjíždění.

O možném zákazu jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích se mluví od konce roku 2018 po kolapsu na opravovaném úseku D1 na Vysočině.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner