Výběr mýtného na Slovensku v 1. čtvrtletí stoupl, v březnu dosáhl nového maxima

Výběr mýtného na Slovensku v 1. čtvrtletí stoupl, v březnu dosáhl nového maxima

15.4. - Výběr mýtného za jízdu nákladních automobilů a autobusů po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku v prvním letošním čtvrtletí stoupl meziročně o 8,5 procenta na 58,92 milionu EUR (1,44 miliardy Kč), v samotném březnu byl nejvyšší za kalendářní měsíc od spuštění systému v roce 2010. ČTK o tom informoval provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll.

V březnu dopravci na mýtném zaplatili 22,78 milionu EUR (557 milionů Kč). Dosavadní měsíční maximum z října 2019 tak bylo překonáno o 7,4 procenta.

Také v Česku dosáhl v březnu výběr mýtného nového maxima od zavedení systému v roce 2007, dopravci v březnu zaplatili za mýto přes 1,35 miliardy korun.

Mýtné za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a po vybraných úsecích silnic první třídy musejí na Slovensku platit autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. Osobní vozidla platí za používání dálnic a rychlostních silnic prostřednictvím elektronické dálniční známky, jejíž cena na rozdíl od mýtného nezávisí na počtu ujetých kilometrů, ale na době její platnosti.

SkyTollu končí kontrakt na provoz mýtného systému na Slovensku na konci letošního roku. Stát chce pak nový systém provozovat sám, využít hodlá i evropskou službu elektronického mýtného (EETS) . Od nového systému si slibuje snížení provozních nákladů. Slovenský Nejvyšší kontrolní úřad v minulosti upozornil, že téměř polovina z vybraného mýtného ve zkoumaném období připadla SkyTollu; loni to podle firmy bylo zhruba 30 procent.

V roce 2021 výběr mýtného na Slovensku stoupl meziročně o 9,4 procenta na 230,56 milionu EUR (5,6 miliardy Kč) a byl vyšší než před vypuknutím epidemie nemoci covid-19.

(čtk)

Foto: SkyToll

spinner