Výběr mýta v ČR v listopadu meziročně stoupl o 1,4 procenta na 1,3 miliardy Kč

Výběr mýta v ČR v listopadu meziročně stoupl o 1,4 procenta na 1,3 miliardy Kč

22.12. - Silniční dopravci zaplatili v listopadu v Česku na mýtném 1,3 miliardy korun, což je o 1,4 procenta meziročně více. Proti letošnímu říjnu se výběr téměř nezměnil. Listopad byl prvním kompletním měsícem, kdy bylo mýtné vybíráno na obchvatech Církvice a Chýnova v celkové délce přes 7,7 kilometru. Informoval o tom dnes správce mýtného systému, společnost CzechToll.

Za 11 měsíců letošního roku stát na mýtu vybral přes 13,6 miliardy korun. Loni byl výběr za stejné období přes 13 miliard Kč.

Od příštího roku zahájí CzechToll výběr mýta na novém úseku mezi Časy a Ostrovem v Pardubickém kraji, který měří celkem 14,7 kilometru a na nové části obchvatu Frýdku-Místku v délce 4,3 kilometru. Výběr mýtného naopak od ledna končí na dálnici D1 mezi Prahou-Spořilovem a Průhonicemi a na části silnici I/11 v úseku Český Těšín, Svibice – Ropice.

Na obchvatu středočeské Církvice projelo za listopad v obou směrech dohromady více než 81.000 vozidel s maximální povolenou hmotností nad 3,5 tuny. Vybrané mýtné zde podle CzechTollu překročilo 518.000 korun. Po obchvatu jihočeského Chýnova projelo v obou směrech celkem přes 40.000 vozidel s povinností platit mýtné, celkový výběr zde v listopadu dosáhl takřka 374.000 korun.

"Možnost flexibilně měnit parametry zpoplatnění na dálnicích i silnicích první třídy bez významných nákladů přispívá k vysoké efektivitě mýtného systému v Česku. Jen v letošním roce došlo k úpravě rozsahu zpoplatněných komunikací v lednu, únoru, červenci a říjnu tak, aby mohly nově otevřené stavby formou mýtného co nejrychleji přispívat na další potřebné investice do dopravní infrastruktury," uvedl provozní ředitel CzechToll Petr Chvátal.

Na konci listopadu bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 738 000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 564 000 aut má zahraniční registrační značky. Počet vydaných palubních jednotek dopravcům dosáhl 591 000 kusů.

(čtk)

Foto: CzechToll

spinner