Dopravní systém viaRodos

Všem řidičům slouží nový přehled kolon a zpoždění na hlavních tazích

Všem řidičům slouží nový přehled kolon a zpoždění na
hlavních tazích

PRAHA (5.2.) – Dopravní informační systém viaRodos ukončil testování a je připraven pro použití všemi řidiči v České republice. ViaRodos vyvinula v rámci svého superpočítačového centra IT4Innovations Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Systém využívá hlavně anonymní zdrojová data 130 tisíc vozidel osazených sledovacím systémem GPS z mýtných bran, které zpracovává nejvýkonnější počítač ve střední Evropě.

Pilotní verze systému viaRodos byla spuštěna v únoru 2013 a po dvou letech testování je připravena na ostrý provoz v rámci dynamických navigačních systémů nebo přímo na internetu. Již dnes je možné na adrese www.viarodos.cz získat dopravní informace o hlavních silnicích České republiky. Výhodou systému je množství poskytovaných informaci, aktualizovaných každých 30 sekund: řidič se dozví s přesností několika kilometrů jaká je zde průměrná rychlost a i jaké zpoždění na krátkém úseku může nabrat.

ViaRodos sleduje dopravní situaci pomocí několika zdrojů: 130 tisíc vozidel osazených sledovacím systémem GPS, 265 mýtných bran rozmístěných v intervalech několika kilometrů na hlavních silnicích a dopravních kamer ve městech. Všechna data jsou anonymní a není možné určit vůz či jeho majitele. Data zpracovává nejvýkonnější počítač České republiky, který provozuje centrum IT4Innovations Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě.

Systém viaRodos doposud poskytoval aktuální dopravní informace o hlavních komunikacích plus Praze, Brně a Ostravě ve zkušebním rozhraní na adrese www.viarodos.cz. „Aplikace viaRODOS výrazně usnadňuje řidičům život, neboť je schopná s maximální přesností předpovídat dopravní zácpy, dobu celkového zdržení v koloně, případně doporučit adekvátní objízdnou trasu a výrazně tak ušetřit čas. Pokud řidiče čeká například cesta z Prahy do Ostravy, spolehlivě vyhodnotí, zda se vydat jižní trasou přes Brno, či zvolit severní dálnici přes Hradec Králové,“ vysvětluje dopravní expert Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Hájek.

„Všechny tyto informace bychom nyní chtěli poskytnout řidičům přímo do jejich vozidel,“ řekl Hájek. To by měly umožnit mobilní aplikace nebo RDS-TMC, tedy rádiové vysílání, které umožňuje informace přenášet do automobilových navigací. Aplikace viaRODOS je dostupná na adrese www.viarodos.cz.

(tj)

spinner