ČSOB Index

V prvním pololetí 2013 nejčastěji bourali řidiči z Ostravy a Prahy

V prvním pololetí 2013 nejčastěji bourali řidiči z Ostravy a Prahy

PRAHA (23.7.) – S největším procentem zaviněných nehod stanuli v čele žebříčku podle okresů za první pololetí 2013 motoristé z Ostravy, z nelichotivého prvního místa tak sesadili řidiče z hlavního města, kteří však klesli pouze o jednu příčku na druhé místo. Na opačném pólu tabulky figurují řidiči z okresu Rychnov nad Kněžnou. Vyplývá to z ČSOBP Indexu, kterým ČSOB Pojišťovna dlouhodobě sleduje, jak se liší frekvence pojistných událostí z povinného ručení u řidičů osobních aut z jednotlivých okresů republiky.

„V metropolích jako Praha, Ostrava či Brno je mnohem větší koncentrace vozidel. Míra rizika vzniku nehody je tu tak mnohem větší než v městech a oblastech s nižší hustotou silniční sítě a počtem aut. Faktem ale je, že postavení motoristů z Prahy, Ostravy a dalších metropolí ČR coby těch, kteří bourají nejčastěji, dlouhodobě nikdo neohrožuje. Stejně tak i na opačné straně žebříčku ČSOBP Indexu kralují již řadu let vždy motoristé z Vysočiny či východních Čech,“ uvedl Jaroslav Král, ředitel odboru pojištění vozidel ČSOB Pojišťovny.

Hodnoty ČSOBP Indexu počítá ČSOB Pojišťovna už od roku 2008 na základě statistik škod z povinného ručení pro vozidla do 3,5 tuny, a to jako podíl počtu pojistných událostí z povinného ručení způsobených v daném období řidiči z příslušného okresu a počtu vozidel pojištěných v této době v daném okrese. Hodnota 11,55 procenta pro motoristy z Ostravy za první pololetí roku 2013 tak znamená, že na každých sto pojištěných aut zde připadlo více než 11 zaviněných nehod. Naproti tomu u řidičů z okresu Rychnov nad Kněžnou, kteří jezdili v uplynulém pololetí nejbezpečněji, je riziko zavinění nehody téměř pětkrát nižší (2,55 nehody na 100 pojištěných au­t).

spinner