Svaz měst poslal dopis ministru dopravy kvůli mýtu na nových úsecích

Svaz měst poslal dopis ministru dopravy kvůli mýtu na nových úsecích

1.8. - Svaz měst a obcí ČR poslal ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi dopis kvůli plánu na zavedení mýta na 900 kilometrech silnic I. třídy. Obce s plánem nesouhlasí. V dopise chtějí, aby stát, než bude mýtné zavedeno, stanovil kompenzace za zničené objížďky nebo zpřísnil pokuty. Uvedl to předseda svazu František Lukl. Zpoplatnění silnic I. tříd podle obcí vyžene tranzitní dopravu na silnice měst a obcí, což by znamenalo horší bezpečnost a zničené silnice.

Ministerstvo nemá podle svazu vydávat vyhlášku, jíž nové úseky silnic I. třídy zpoplatní, dokud nevyřeší očekávané negativní dopady. "Chceme, aby byly specifikované a obecně závazným dokumentem garantované kompenzace za případné poškozování silnic nižších tříd," řekl František Lukl. Dále požaduje možnost případného zpoplatnění i dalších silnic, které by případná tranzitní doprava používala jako objížďku po zavedení zpoplatnění 900 kilometrů silnic I. třídy. Kamiony by poté neměly důvod snažit se silnice, na kterých se platí mýtné, objíždět.

Svaz také požaduje zpřísnění podmínek pro tranzitní dopravu v podobě pokut při porušení povinností a chce, aby kraje dostaly dotace na vážný systém, a to jak na vysokorychlostní, tak na stacionární váhy. "Měli bychom se také inspirovat rakouskou právní úpravou, kde tranzitní doprava nemá přístup na komunikace II. a III. třídy s výjimkou nejbližšího dojezdu do místa určení," uvedl František Lukl, který požádal Vladimíra Kremlíka i o osobní schůzku.

Podle svazu by ministerstvo navíc mělo do konce roku provést sčítání dopravy v lokalitách, kde má být mýtné zavedeno, aby se po 1. lednu projevilo případné zvýšené dopravní zatížení na okolních komunikacích.

(čtk)

Foto: LAN

spinner