Stellantis se v USA podílí na testech vozidel s připojením 5G, které v reálném čase upozorňují na hrozící nebezpečí

Stellantis se v USA podílí na testech vozidel s připojením 5G, které v reálném čase upozorňují na hrozící nebezpečí

7.4. - Skupina Stellantis se zúčastnila testování vozů využívajících 5G připojení a technologii MEC (Multi-access Edge Computing). Tyto testy provedla asociace 5G Automotive Association (5GAA) a proběhly na otevřených silnicích v Blacksburgu ve Virginii. Simulace nebezpečné situace pro řidiče a chodce ukázala, jaký význam má tato nová roamingová technologie pro bezpečnost silničního provozu.

"Nejvyšším cílem při vývoji těchto technologií nové generace je zvýšit bezpečnost řidičů i chodců na silnicích," uvedl Ned Curic, technologický ředitel skupiny Stellantis. "Plug-in hybridní Jeep Wrangler 4xe byl pro tyto testy ideálním vozem, protože je vybavený komunikačními technologiemi V2X (vehicle-to-everything) a technologiemi upozorňujícími řidiče na bezpečnostní rizika. Prostřednictvím asociace 5GAA spolupracujeme s předními světovými společnostmi v oboru, abychom připravili půdu pro technologie autonomního řízení, které budou přínosem pro naše produkty i pro naše zákazníky."

Skupina Stellantis se podílí na řadě iniciativ po celém světě. Zúčastnila se také podobného testovacího programu v italském Turíně. Cílem zde bylo vyhodnotit technologie 5G a správu velkých objemů dat, včetně stanovení velikosti a konfigurace IT kapacit zabudovaných ve vozidlech. Vysokorychlostní bezdrátová komunikace má zásadní význam pro zvýšení autonomie vozidel a rozvoj technologií mobility i budoucích služeb konektivity.

Díky zařízení nainstalovanému v plug-in hybridu Jeep Wrangler 4xe může vůz oznamovat svou polohu okolní infrastruktuře, upozorňovat tak chodce a ostatní vozidla a přijímat výstrahy z mobilní sítě.

Testovací program 5GAA využívá kamery a senzory infrastruktury ke shromažďování podrobných údajů, které doplňují to, co vůz "vidí" pomocí vlastních senzorů. Díky vysokorychlostnímu připojení 5G a technologii MEC může systém v místě sběru dat, například na křižovatce, rychle přijímat rozhodnutí a upozorňovat chodce a vozidla na potenciální rizika pro bezpečnost.

Partnery 5GAA zapojenými do testovacího programu ve Virginii jsou Intel, Verizon, American Tower, Capgemini, Telus, Harman, Virginia Tech Transportation Institute a Virginia Department of Transportation.

(pav)

Foto: Stellantis

spinner