​Slovenští dopravci ráno ukončili protest na dálnici D2 s Českou republikou

​Slovenští dopravci ráno ukončili protest na dálnici D2 s Českou republikou

7.11. - Slovenští autodopravci dnes časně ráno ukončili protest na dálničním hraničním přechodu na D2 s Českou republikou Brodské/Břeclav. Dopravu tam hodlají zablokovat znovu v pátek pro případ, že se na hranicích s ČR kvůli obnoveným českým hraničním kontrolám budou vytvářet kolony. Řekl to šéf Unie autodopravců Slovenska (UNAS) Stanislav Skala.

UNAS původně ohlásila, že dálnici D2 z Česka na Slovensko uzavře v noci na dnešek a že trvání protestu předpokládá do půlnoci na úterý. Blokádu zdůvodnila tím, že kvůli českým kontrolám se na hranicích tvoří kolony. ČR zavedla dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem na konci září kvůli zvýšenému přílivu migrantů.

Podle Skaly dopravci uvolnili provoz na dálnici ve 4:30 SEČ, protože provoz přes hranici byl plynulý. Dodal, že pokud by se tam ale opět tvořily kolony, dopravu zablokují v pátek.

Kolem 8:15 se na hraničním přechodu na D2 žádná kolona na místě netvořila, osobní vozy i kamiony přijíždějící ze Slovenska policejní hlídky odbavovaly průběžně. V případě kamionů místo dřívějších dvou kontrolních míst fungovaly čtyři. Jeden z policistů kamiony, které přijížděly, směroval tam, kde bylo zrovna volno.

Česká policie už podle dřívějšího oznámení plánovala posílit kapacitu odbavování nákladních vozidel na hranici se Slovenskem.

Slovenská policie v uplynulých týdnech opakovaně upozorňovala řidiče, že na slovenské dálnici D2, která vede od Bratislavy do Česka, se před hranicí s ČR tvoří dlouhé kolony kamionů. Důvodem byly právě české hraniční kontroly.

UNAS v minulosti opakovaně organizovala blokády dopravy na silničních hraničních přechodech Slovenska se sousedními zeměmi, a to například s cílem prosadit výrazné snížení silniční daně, zvýšení slev z mýtného či přechodné snížení spotřební daně z pohonných hmot. Se svými požadavky uspěla u úřadů jen částečně.

(čtk)

Foto: Pixabay

spinner