​Slovensko hlásí druhý nejnižší počet úmrtí na silnicích od roku 1993

​Slovensko hlásí druhý nejnižší počet úmrtí na silnicích od roku 1993

14.1. - Dopravní nehody na Slovensku si loni podle tamní policie vyžádaly druhý nejnižší počet lidských životů od vzniku státu v roce 1993, ubylo také samotných kolizí i zraněných. Prozatímní policejní prezident Peter Kovařík před novináři neuvedl, do jaké míry ke zlepšení statistik přispěla karanténní opatření v souvislosti s koronavirovou krizí, jejichž cílem bylo i snížení mobility v zájmu zpomalení šíření infekce.


Při dopravních nehodách na pětimilionovém Slovensku loni přišlo o život 224 lidí. To představuje pokles o 21 obětí ve srovnání s předchozím rokem. V roce 2019 statistiky ovlivnila i srážka autobusu s nákladním autem, při které zemřelo 12 osob.

V přepočtu na obyvatele zaznamenalo Slovensko podle policie při srovnání se svými čtyřmi sousedními zeměmi menší počet úmrtí při dopravních nehodách než Česko, Maďarsko i Polsko, lepší výsledek dosáhlo Rakousko.

Celkový počet dopravních nehod na Slovensku se loni snížil meziročně o 13,7 procenta na 11.856 kolizí. Na nejnižší počet v novodobé historii země klesl počet lehce a těžce zraněných při nehodách. Od vzniku Slovenska zaznamenala tamní policie vůbec nejnižší počet úmrtí na silnicích při nehodách, a to 223 případů, za rok 2013.

Na silnicích v Česku loni při nehodách zemřelo 460 lidí, což je o 87 méně než v roce 2019. Zároveň jde o nejnižší počet obětí od roku 1961, kdy policisté začali sestavovat ucelené statistiky nehod. Důvodem je koronavirová krize, která loni hlavně na jaře výrazně utlumila provoz.

(čtk, tl)

Foto: Pixabay
spinner