ŘSD zajistilo 85 procent pozemků pro poslední část obchvatu Olomouce

ŘSD zajistilo 85 procent pozemků pro poslední část obchvatu Olomouce

21.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zajistilo pro dlouho plánovanou poslední část dálničního obchvatu Olomouce mezi Slavonínem a Křelovem už 85 procent pozemků. Řekl to dnes Miroslav Mazal z olomoucké pobočky ŘSD. Stavbu tříkilometrového úseku obchvatu, díky kterému se přestanou tvořit dlouhé kolony před křižovatkou poblíž hypermarketu Globus v západní části města, plánuje ŘSD zahájit v roce 2024. Zprovozněn by měl být v roce 2026. Dokončení obchvatu Olomouce bude stát zhruba miliardu korun.

"V rámci přípravy stavby dálnice D35 mezi Slavonínem a Křelovem je vypořádáno 85 procent pozemků. Současně pokračuje zpracování zadávací dokumentace stavby. Ještě letos bychom chtěli stihnout pyrotechnický průzkum. Následovat bude archeologický průzkum více než tříkilometrové trasy," uvedl Miroslav Mazal.

Při majetkoprávní přípravě bude nutné vyřídit 450 smluv, které zahrnují nejen výkupy pozemků, ale také uložení věcných břemen či nájemní smlouvy. V závěru letošního roku chce ŘSD požádat o vydání stavebního povolení a začne připravovat podrobnou technickou dokumentaci pro zadání stavby. V roce 2023 je pak naplánována veřejná soutěž na zhotovitele stavby.

Přípravu stavby poslední části obchvatu Olomouce mezi Slavonínem a Křelovem dlouho komplikovaly spory o vedení trasy v katastru Křelova. "Z důvodu zákonných změn bylo nutné i opakovat proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí EIA. Získáním kladného stanoviska se příprava rozjela na plné obrátky," uvedl Miroslav Mazal.

Poslední úsek dálničního obchvatu Olomouce je součástí dálnice D35. Takzvaná západní tangenta spojí současný konec D35 ve směru od Mohelnice s první etapou obchvatu. Stavba téměř 15 kilometrů dlouhé jižní části obchvatu Olomouce byla dokončena v roce 2003 a vyžádala si 4,9 miliardy korun.

(čtk)

Mapa: ŘSD

spinner