ŘSD drží s ohledem na počasí znovu zimní pohotovost

ŘSD drží s ohledem na počasí znovu zimní pohotovost

20.4. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) drží s ohledem na počasí znovu zimní pohotovost. Ve skladech jen na dálnicích je 30 000 tun soli, k dispozici je 650 řidičů na údržbu komunikací. Novinářům to včera na dálnici D8 ve středisku Řehlovice na Ústecku řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Obvykle je zimní režim od listopadu do konce března. Chladné počasí a varování meteorologů před nízkými teplotami a sněhem přimělo správce silnic se k režimu vrátit.

Plnou zimní pohotovost drží ŘSD od středy na všech 23 střediscích na dálnicích. "Aktivovali jsme také dodavatele zimní údržby," uvedl Rýdl. Materiálu na údržbu i pracovníků má podle něj ŘSD dost, je to mimo jiné i 150 dispečerů. "Přesto prosíme řidiče, aby byli obezřetní," dodal Jan Rýdl.

Řada motoristů už vyměnila na automobilech zimní pneumatiky za letní. Nebezpečí hrozí na silnicích zejména při prudké změně počasí. "Nárazově mohou spadnout zmrzlé srážky a na několik minut, maximálně na několik desítek minut zkomplikovat stav vozovky. To se teď stalo na Šumavě a na Karlovarsku, projevilo se to tím, že v jednotkách případů měly problémy kamiony," řekl mluvčí.

Volat mohou motoristé na bezplatnou linku 800 280 281, kde jim dispečeři poskytnou informace ke konkrétní lokalitě.

Pod nulu na části území teploty klesaly už v noci na čtvrtek, sněžení na Šumavě zkomplikovalo dopravu. Mrznout bude v Česku podle předpovědi meteorologů v noci na neděli a na pondělí. Na horách napadne až 40 centimetrů sněhu. Do Česka podle meteorologů proudí studený vzduch od severu. "Po přechodně teplejší sobotní noci očekáváme další mrazivé noci v neděli 21. dubna a v pondělí 22. dubna," uvedl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu. Sněžení do Česka přinese tlaková níže postupující v pátek a v sobotu přes Německo a Polsko. V polohách nad 800 metrů nad mořem napadne 15 až 40 centimetrů sněhu.

(čtk)

Foto: ŘSD

spinner