​Řidičák na zkoušku a možnost řídit pod dohledem od 17 let bude fungovat i v Evropě

​Řidičák na zkoušku a možnost řídit pod dohledem od 17 let bude fungovat i v Evropě

5.12. - Zvýšení bezpečnosti na evropských silnicích, zlepšení prevence pro začínající řidiče a efektivnější přeshraniční vymáhání dopravních přestupků. To byla hlavní témata zasedání Rady EU ve formaci ministrů dopravy, kterého se za Českou republiku účastnil ministr dopravy Martin Kupka. Evropští ministři v pondělí přijali tzv. pozici Rady k dalším směrnicím souvisejícím s legislativním balíčkem k bezpečnosti silničního provozu, tzv. Road Safety Package. Kromě toho probírali ministři také další evropské financování výstavby dopravní infrastruktury.

„Dnešní jednání ministrů dopravy z celé unie potvrzuje, že jsme se u nás vydali dobrým směrem. Ve směrnici o řidičských průkazech se schválené české novinky zavádějí i na celoevropské úrovni. Možnost řídit vozidlo pod dohledem mentora už od 17 let a řidičák na zkoušku tak už nebudou jen výsadou ČR a několika dalších států, ale stanou se společnou evropskou praxí,“ řekl po jednání ministr dopravy Martin Kupka a připomínělnovinky, které začnou pro české řidiče platit s novelou zákona o silničním provozu od začátku příštího roku.

V pondělí přijatá směrnice by v nadcházejících letech měla na evropské silnice přinést tyto nástroje:

* Evropský systém pro začínající řidiče umožňující řízení s doprovodem po získání řidičského průkazu už ve věku 17 let.

* Přísnější podmínky pro začínající řidiče během prvních 2 let (nebo více v závislosti na pravidlech členského státu) řízení.

* Řidičský průkaz v mobilu.

„Svoboda pohybu a cestování je jedním ze základních stavebních kamenů Evropské unie. Je dobře, že v tomto ohledu bude digitalizace pokračovat a za pár let budeme moci projet celou Evropu s řidičákem, který budeme mít nahraný v mobilu,“ uvedl Martin Kupka. V České republice nebude potřeba od 1. ledna 2024 mít u sebe fyzicky při řízení řidičský průkaz, tato povinnost však bude dále platit při cestách do zahraničí.

Vymáhání pokut od cizinců bude jednodušší

Ministři členských států se dnes v Bruselu věnovali také zlepšení přeshraničního vymáhání pokut za spáchané dopravní přestupky. Dochází k rozšíření seznamu přestupků, u kterých si orgány budou vyměňovat informace o řidičích či vlastnících vozidel. Jedná se např. o nebezpečné předjíždění, jízdu v protisměru, nedodržení bezpečné vzdálenosti či vjetí na železniční přejezd přes zákaz.

„Nám se podařilo do tohoto seznamu také prosadit přestupek, kdy řidič ujede od nehody,“ zdůrazni Martin Kupka a dodal: „Aktuálně mají úřady obcí s rozšířenou působností často problém s doručením pokuty hříšníkovi. Nově bude možné využít pomoc národního kontaktního místa, které pomůže oznámení o spáchání přestupku doručit viníkovi. Celý systém tak bude efektivnější, a to bez zbytečné byrokratické zátěže, což jsme během vyjednávání důsledně prosazovali.“

Po pondělním přijetí obecného přístupu Rady může nyní nastupující belgické předsednictví zahájit jednání s Evropským parlamentem o těchto klíčových legislativních dokumentech.

Evropské finance pomohou s výstavbou vysokorychlostních tratí

V rámci pondělního zasedání ministři také hovořili o dalších možnostech financování výstavby dopravní infrastruktury z evropských fondů. Česká vláda nyní dokončila desetiletý investiční plán, v rámci kterého počítá s masivním rozvojem naší dopravní sítě. „Zaměřit se chceme i na rozsáhlé investice do moderní železnice a vysokorychlostních tratí, které nás do budoucna lépe propojí s Evropou. Je pro nás klíčové, abychom pro realizaci těchto velkých projektů zajistili dostatečné finanční prostředky včetně spolufinancování v rámci nadcházejícího víceletého finančního rámce EU po roce 2027,“ dodal Martin Kupka.

(lan)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner