​Průměrná cena povinného ručení stoupla letos o 2,9 procenta na 3212 Kč

​Průměrná cena povinného ručení stoupla letos o 2,9 procenta na 3212 Kč

10.11. - Průměrné pojistné u povinného ručení stouplo letos o 2,9 procenta, tedy o 91 korun na 3212 korun. Jde o zpomalení dynamiky růstu, když v minulých letech činil nárůst 4,5 až 4,7 procenta. Vyplývá to z odhadů České kanceláře pojistitelů.

Trend minulých let v růstu průměrné škody se naopak výrazně zrychluje, když letos stoupla o 7,2 procenta proti loňským 5,2 procenta. Průměrná škoda na majetku nyní dosahuje 51 000 korun a průměrná újma na zdraví téměř 390 000 korun.

Během letního období se celkové škody z autonehod vrátily na úroveň předcovidových let 2018 a 2019, což platilo nejen pro rok 2020, ale i pro letošní rok, kdy navíc pokles škod během nejintenzivnějšího lockdownu už zdaleka nebyl tak hluboký, jako tomu bylo v roce 2020. Počet škod vzniklých v zahraničí se stabilizoval na úrovni o pětinu nižší než před pandemií, což souvisí se stále nižší intenzitou cest do zahraničí.

Zvýšení objemu pojistného u povinného ručení letos pokračuje i v absolutních částkách nižším tempem než v předchozích letech, přestože růst počtu pojištěných vozidel se po předchozí korekci na 2,5procentní nárůst v roce 2020 opět dostává na úroveň nárůstu kolem tří procent. Ta byla i v předcovidových letech 2018 a 2019.

"Nadále pokračuje dlouhodobé rozevírání nůžek mezi cenou pojistného a finanční náročností škod, kdy průměrná škoda na majetku narůstá o osm procent a růst nároků újmy na zdraví představuje 4,3 procenta. Růst pojistného proto stále není tak intenzivní jako růst škod," uvedl pojistný matematik kanceláře Petr Jedlička.

Stejně jako ostatní ekonomická odvětví, i pojišťovnictví je výrazně zasaženo aktuální narůstající cenou materiálů, surovin, zboží a služeb. Konkrétní dopad inflačních tlaků v povinném ručení se projevuje navyšující se cenou oprav i kompenzací v případě tzv. totální škody, jež se navyšují při vzrůstající ceně vozidel. "Průměrná majetková škoda se meziročně zvyšuje tempem o osm procent, v některých dalších kvartálních porovnáních jde již o růsty až kolem 12 procent," podotkl Jedlička.

Počet pojištěných vozidel činí 8,7 milionu. Předchozí pokles pojištěných tahačů o pět procent na počátku lockdownu na jaře 2020 se částečně korigoval následným růstem o tři procenta, neboť kapacity nákladní přepravy jsou nyní vytíženější. U autobusů pro dálkovou přepravu se z původního poklesu pojištěných vozidel o pětinu opětovně pojistila necelá třetina z takto vyřazených vozidel.

Počet vozidel bez sjednaného pojištění odpovědnosti z provozu vodidla dosahuje 149.000, což proti loňským 161.000 představuje pokles o osm procent. Meziročně klesá i celkový počet nepojištěných škod, z loňských 2963 případů na letošních odhadovaných 2605 případů.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií.

(čtk)

Foto: LAN

spinner