​Praha hostila automobilový kongres FISITA Congress Prague 2021

​Praha hostila automobilový kongres FISITA Congress Prague 2021

8.10. – Prestižní světový kongres automobilových techniků, pořádaný jako bienále od roku 1947, podruhé ve své historii a po čtvrt století zavítal ve dnech 14 – 16. září do Prahy. Pořadatelem byla Česká automobilová Společnost CAS-SAE a organizátorem agentura Guarant.

Setkání se uskutečnilo pod záštitou Karla Havlíčka, místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu. Prezidentem kongresu byl prof. Jan Macek z ČVUT v Praze, titulárním partnerem byla Škoda-Auto, a. s., a dalšími partnery byly společnosti Bosch, TÜV SÜD, ZF, CzechInvest a CzechTourism.

Třídenní kongres byl řízen z kongresového centra O2 arény v Praze, ale prezentace byly on-line. Téměř 800 účastníků z 52 zemí automobilového světa sledovalo maraton prezentací, kterých bylo 163. Nejvíce účastníků bylo z pořádající země (150) a další země s nejpočetnější účastí (50 až 100) byly Indie, Německo, Japonsko, Čína, Španělsko a Jižní Korea. Skutečnost, že polovina z nich jsou asijské země, naznačuje, kam se přesouvá těžiště automobilového průmyslu. Pečlivě vybrané a lektorované prezentace předních odborníků automobilového průmyslu byly zařazeny do 10 tematických sekcí: 1. Digitalní transformace – digitalizace; 2. Pokročilá ústrojí pohonu a řízení energie; 3. Emise a škodliviny vozidel; 4. Konvenční a alternativní paliva a maziva; 5. Pohodlí a mobilita; 6. Automatizovaná a propojená mobilita; 7. Dynamiky jízdy vozidla a její řízení; 8. Pasivní a integrovaná bezpečnost jízdy; 9. Vozidlová elektronika a software; 10. Výroba, materiály a odlehčená řešení.

Některé příspěvky byly zásadní až revoluční a lze těžko rozhodnout co nebo kdo byl nejlepší. Průlomové však bylo, že vedení FISITA přijalo myšlenku pražského kongresu odborníků, že elektrifikace vozidel není jediným řešením problémů životního prostředí, neobnovitelných přírodních zdrojů energie a dopravy.

Pořadatelem dalšího kongresu v roce 2023 bude STA, španělská členská společnost FISITA.

(br)

Foto: FISITA

Tento článek je přístupný pouze pro předplatitele.


spinner