Praha chce zautomatizovat vymáhání pokut z dopravní přestupky

Praha chce zautomatizovat vymáhání pokut z dopravní přestupky

3.8. - Praha chce v budoucnu zautomatizovat administraci pokut za dopravní přestupky. Využít k tomu chce výstupy projektu, který město s využitím dotace od Technologické agentury ČR zpracuje ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy (MF UK) a právní kanceláří PRK Partners. Včera to schválili pražští radní. Podle primátora Zdeňka Hřiba by nasazení metody nyní často zdlouhavý proces zrychlilo a ušetřilo by čas úředníků.

Výstupem projektu s názvem ePokuty by měl být návrh matematického modelu, na základě kterého by bylo možné vyřizování pokut a s ním spojené spory zautomatizovat. Zapojení matematici k tomu plánují využít technologii strojového učení a teorii her, která napomůže při sestavení modelu možných konfliktů a jejich řešení. V oblasti práva má metoda využít tzv. online řešení sporů.

Projekt má podle schváleného dokumentu skončit v březnu 2023. Paralelně bude podle Zdeňka Hřiba vznikat řešení na magistrátu a testování metody. "Přívětivější budou ePokuty nesporně i pro samotné viníky přestupků, protože svoje spory i reklamace budou moci díky automatizaci procesů v budoucnu řešit pohodlněji online prostřednictvím Portálu Pražana," dodal primátor.

(čtk)

Foto: LAN

spinner