DN č. 15 - IT v dopravě a logistice, Telematika, Silniční nákladní doprava, vychází 19.7., uzávěrka již 28.6.! 

Německo

Německo přitvrdí v pokutách za dopravní přestupky

Německo přitvrdí v pokutách za dopravní přestupky

PRAHA (8.1.) – Spáchání dopravního přestupku na území Německa bude pro českého řidiče zase o něco dražší. Německo totiž od 1. května zpřísní bodový systém a zavede vyšší pokuty pro některé přestupky jako jsou telefonování během jízdy nebo jízda na ledu a sněhu na letních pneumatikách. Změny hlásí i další země – Itálie v hornatém Jižním Tyrolsku nově požaduje zimní řetězy ve voze a povinnost mít obuté zimní pneumatiky na všech kolech, Švýcarsko zase od ledna zavedlo povinnost celodenního svícení. Informoval o tom mluvčí Ústředního automotoklubu ČR (ÚAMK) Petr Vomáčka.

Motoristé přistižení při telefonování na německých silnicích zaplatí od května 60 eur místo dosavadních 40 eur. Stejná pokuta čeká i ty, kteří na zledovatělé komunikace vyrazí s letním obutím. Částku 70 eur místo 50 eur dále zaplatí nezletilí řidiči bez doprovodu dospělého, řidič, který vjede do vyhrazené zóny bez příslušné ekologické plakety, nebo kdo neuposlechne výzvu policie k zastavení. Autoklub proto řidiče nabádá, aby na výzvu policie zastavovali, nedohadovali se a především se nepokoušeli německé policisty uplácet. "Uplácení policie znamená v Německu trestný čin, " dodal Vomáčka s tím, že podobné chování německá policie řeší velmi tvrdě.

Zpřísnění německého bodového systému bude podle ÚAMK představovat snížení maximální hranice trestných bodů z 18 na osm. Budou ale strhávány při závažnějších přestupcích než doposud. V současnosti hranice pro strhávání bodů začíná u pokut ve výši 40 eur, nově by měla vzrůst na 60 eur. U závažnějších přestupků ohrožujících provoz a zdraví jako telefonování a psaní textových zpráv za volantem, nedodržování povolené rychlosti, nebezpečné předjíždění nebo nezastavení na výzvu policie by nově neměli čeští řidiči příliš spoléhat na to, že po opuštění Německa pokutě uniknou. Změnit by to měl evropský registr řidičů, který zasílání pokut do cizích zemí výrazně usnadní a který chtějí Němci uplatnit právě na výše uvedené přestupky. Ty by poté měly být s viníkem řešeny v jeho domovském státě a v jeho mateřském jazyce.

Mezi dalšími novinkami v dopravních předpisech zemí, do kterých Češi ve větších počtech jezdí, zmínil autoklub zavedení povinného celodenního svícení ve Švýcarku, které dále zpřísnilo toleranci na alkohol u řidičů začátečníků, učitelů v autoškolách a řidičů z povolání. Hodnota tolerovaného množství alkoholu v krvi u těchto skupin se nově snížila na 0,1 promile ze stávajících 0,5 promile.

(čtk)

spinner