Na silnicích I. třídy se na Nový rok na mýtném vybralo přes 51 000 Kč

Na silnicích I. třídy se na Nový rok na mýtném vybralo přes 51 000 Kč

2.1. - Za prvních 12 hodin nového roku zaznamenal mýtný systém 22 000 průjezdů jednotlivými mýtnými úseky na silnicích I. třídy. Dopravcům tak bylo za tyto průjezdy naúčtováno 51 080 Kč. Informoval o tom mluvčí provozovatele mýtného systému CzechToll Miroslav Beneš. Mýtný systém se dnes rozšířil o 868 km silnic I. třídy a vedle toho také o dalších 34,9 km dálnic. Systém aktuálně podle Beneše funguje na rozšířené síti zpoplatněných komunikací bez jakýchkoli problémů.

Rozšíření systému by mělo navýšit příjmy státu z mýta asi o 1,5 miliardy na celkových zhruba 12,5 miliardy Kč za rok. Mýto tak od 1. ledna funguje na přibližně 2300 km dálnic a silnic I. třídy.

Na úsecích funguje nová satelitní technologie, která byla na dálnicích spuštěna v prosinci loňského roku. Správce nového systému společnost CzechToll na úsecích vybudovala 11 nových mýtných bran, které slouží k preventivní kontrole zaplacení mýtného poplatku. Dalších 49 bran firma využívá na dálnicích.

O rozšíření mýta o přibližně 900 km rozhodla vláda v roce 2017. Dlouhodobě proti tomu protestovali kraje, obce a dopravci.

Nový mýtný systém využívá satelitní technologii, která nahradila předchozí mikrovlnný systém. Provozovatelem mýta je konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo v tendru s nabídkou desetiletého provozu za 10,75 miliardy Kč.

(čtk)

Ilustrační foto: CzechToll

spinner