Mýtné brány stát využije u dálničních známek či sledování provozu

Mýtné brány stát využije u dálničních známek či sledování provozu

29.11. - Mýtné brány, které na dálnicích zůstanou po stávajícím mýtném systému, chce stát v budoucnu využít pro sledování a kontrolu elektronických dálničních známek nebo sledování dopravy. Bude to více než 200 bran ze současných asi 260. Včera to uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Nový mýtný systém začne fungovat 1. prosince, stávající mýto bude okamžitě po jeho spuštění vypnuto.

Celkem je na tuzemských dálnicích a silnicích první třídy v rámci stávajícího mýta kolem 260 bran. Budoucí správce mýta společnost CzechToll využije pro svůj systém 49 z nich. Dalších 11 zcela nových bran pak bude na silnicích první třídy, o které se mýto v příštím roce rozšíří. CzechToll bude brány používat ke kontrole zaplacení mýta.

Jde tak o výrazně nižší množství, než podle ministerstva potřebovala současná mikrovlnná technologie. Nový mýtný systém bude využívat zejména satelitní techniku. Ta funguje na bázi běžných satelitních navigačních systémů, připravena je pro práci ve všech třech hlavních navigačních systémech, tedy GPS, Galileo i Glonass.

Po stávajícím mýtném systému tak zůstane zatím nevyužito zhruba 210 bran. Technologie je přitom ve vlastnictví státu, ministerstvo proto v současnosti řeší, co s nimi dále. Část bran by mělo primárně sloužit pro policejní a statistické potřeby při fungování připravovaného systému dálničních elektronických známek. To by měla zajistit novela zákona o pozemních komunikacích, kterou v současnosti projednává Poslanecká sněmovna. O dalším využití bran pak vede resort další diskuse, chce je využít například pro vysokorychlostní vážení kamionů nebo jako nosiče informačních tabulí.

Kolik bran bude takto využito, zatím není jasné. "Vzhledem k probíhající diskusi je předčasné hovořit o tom, zda-li se některé brány nevyužijí a co s nimi bude," dodala Rezková.

(čtk)

Foto: LAN

spinner